Divočina na hokeji. Pořadatel zmlátil fanoušky, jiný příznivec napadl policistu

Skupina hokejových fanoušků Olomouce zažila při extraligovém utkání s týmem PSG Berani Zlín (2:3) děsivé okamžiky. Podle dostupných záběrů se totiž stala terčem brutálního zákroku personálu bezpečnostní pořadatelské služby, který několik z nich poranil teleskopickým obuškem. Při extraligovém utkání ale došlo i k dalším výtržnostem a zasahovat musela i policie.

Pořadatelská služba má na stadionech udržovat pořádek a bránit zbytečnému násilí. Při zhlédnutí videa, které najdete pod titulkem článku, však vyvstává otázka, kde pravomoci pořadatelské služby mají hranici.

"Šikana či chování přesahující pravomoc," takové výrazy použil jeden ze skupiny olomouckých fanoušků, do kterých během druhé třetiny naběhli členové pořadatelské služby a za použití násilí diváky vytlačili z tribuny. Jeden z pořadatelů neváhal proti postávajícím fanouškům použít teleskopický obušek.

Obuškem byl vyzbrojen člen ochranky, který při výkonu své práce na lidmi zaplněném stadionu nepovažoval za potřebné mít nasazenou ochrannou roušku. Přímo s dotyčným měli fanoušci prý problém už před zápasem při bezpečnostní kontrole u vstupu, kde byli šacováni.

Útoku údajně nepředcházela ze strany napadených ani žádná provokace. Ti se tak prý provinili tím, že se nacházeli v sektoru mezi domácím a hostujícím sektorem, tedy mimo olomoucký kotel. Pár metrů od místa incidentu jsou společné záchody a průchod do prostoru pro kuřáky, kam pořadatelé hostům před utkáním zakázali o přestávce chodit, aby zamezili případnému střetu s domácími.

"Záchody byly úplně plné, tak jsme šli na první volnou tribunu, kde jsme mohli stát, abychom viděli na hokej. Začaly na nás z domácího kotle létat plastové lahve. To bylo ještě v pohodě. Pak se na nás rozběhli sekuriťáci, kteří nás začali mlátit hlava nehlava, bez upozornění, bez výzvy. Neřekli nám, že bychom tam nesměli být, přitom to byl klasický sektor se sezením. My jsme nikomu nenadávali, nic," popsal pro TN.cz jeden z fanoušků Olomouce.

Pomoci od pořadatelů se olomouckým prý nedostalo ani dříve. Během první třetiny, kdy byli příznivci domácích napadeny dvě čtrnáctileté dívky s bratrem, když šli na záchod. "Fanoušci Zlína je chytli, dali jim facky a sebrali šály. Když jsme chtěli situaci řešit, tak nás tam sekuriťáci nechtěli pustit. Jeden z nich šel s námi, ale když jsme mu přímo v kotli ukázali dotyčného člověka, tak nám řekl, že to řešit nebudou," popisoval dřívější incident jeden z přítomných.

Několik osob na videu bylo při střetu zraněno. Dle informací TN.cz si jeden z fanoušků odnesl šrámy na zádech od ran obuškem, druhý se i dva dny po utkání potýká s bolestí hlavy a další má pohmožděnou ruku, kterou jako štítem odrážel rány obuškem.

"My jsme se domáhali, ať zavolají státní policii, ta dle vyhlášky stojí venku, to nám sekuriťáci odmítli," popisuje dění po střetu jeden z členů olomoucké výpravy. Policie je zpravidla přítomna před hokejovou halou a je přivolána na pokyn pořadatelské služby.

Provinil se ale i fanoušek z Olomouce

Nicméně podle vyjádření zlínské policie museli příslušníci během pátečního extraligového utkání nakonec zasáhnout. "Dvakrát musela zakročit pořádková jednotka, která při snaze oddělit oba tábory napadajících se fandů použila ve více než čtyřiceti případech donucovací prostředky. V průběhu bezpečnostního opatření bylo policisty zjištěno pět přestupků proti veřejnému pořádku. Během utkání byl uvnitř stadionu napaden i policista, který právě dokumentoval jednu ze šarvátek," stojí v tiskové zprávě Krajského ředitelství policie Zlínského kraje.

Podle tiskového mluvčího zlínské policie nadpraporčíka Petra Jaroše byl po napadení policisty zadržen fanoušek z olomouckého kraje, který byl pod vlivem alkoholu a měl v krvi 1,7 promile. Mimo to u něj strážci pořádku našli v kapsách dvě dlažební kostky a maskovací kuklu. "Osmadvacetiletý muž je podezřelý ze spáchání trestných činů násilí proti úřední osobě a výtržnictví, za což mu hrozí až čtyřletý trest odnětí svobody," doplňuje Jaroš.

Redakce TN.cz po utkání kontaktovala oba kluby pro vyjádření. "Samotní fanoušci nás nekontaktovali. My navíc za ně těžko můžeme zodpovídat. Ale co se ke mně dostalo za informace, tak fanoušci chystají trestní oznámení. Jsou to derby a vždycky je to o lidech. Ale přijde mi přes hranu, aby tam někdo někoho řezal železnou tyčkou," vyjádřil se k incidentu mezi příznivci a pořadatelskou službou olomoucký klub.

Naopak zlínský klub se i přes opakované výzvy doposud konkrétně nevyjádřil. "Zatím vyjádření nemáme, musíme projít kompletní videozáznamy z celého utkání, což je čtyřicet gigabytů dat," prohlásil marketingový manažer PSG Berani Zlín Libor Kožík.

Extraliga: Kometa venku zdola Liberec 4:2

Bílí Tygři šli na domácím kluzišti do vedení, když hned ve 4. minutě využil přesilovku Jaroslav Vlach. V druhé třetině se ale o slovo přihlásili hosté, prvně srovnal Zaťovič (23.) a v polovině zápasu poslal Kometu do vedení Zbořil (30.). V poslední části upravil na 3:1 při vlastním oslabení Daniel Rákos (44.). V závěru ale utkání zdramatizoval Ivan, který v 58. vstřelil kontaktní gól. Na to ale vzápětí odpověděl opět Rákos (58.), který pojistil výhru Brna gólem na 4:2. Liberec po prohře sestoupil na 13. místo tabulky, Kometa naopak po bodovém zisku vystoupala na 9. příčku.

Karviná v Ďolíčku podlehla Bohemce 0:3 a stále čeká na první výhru sezóny

O měsíc odloženou dohrávku 13. kola Fortuna ligy přesvědčivě ovládli Bohemians, na domácím trávníku v Ďolíčku deklasovali hosty z Karviné 3:0. Klokani šli do vedení dvěma góly v rychlém sledu. Prvně se v 22. minutě trefil Puškáč a o dvě minuty zvyšoval Köstl. V 81. minutě pak na konečný stav upravil Necid. Bohemka si výhrou po debaklu 0:6 s Plzní zlepšila náladu, to Karviná se nadále trápí a nadále čeká na první výhru sezóny, s Teplicemi sdílí poslední místo tabulky.