Fotbal

Sparta se v žebříčku evropských klubů propadá. Už je horší než Jablonec

Sparta se v žebříčku evropských klubů propadá. Už je horší než Jablonec
Zklamaní hráči fotbalové Sparty Zdroj: Profimedia

Fotbalové Spartě se v posledních pěti letech nedaří v evropských pohárech podle představ a začíná to být čím dál více znát na klubovém koeficientu. Ten má ze všech českých týmů až čtvrtý nejlepší, když se musí sklonit před Slavií, Plzní, a dokonce Jabloncem, který se díky letošním úspěchům posunul o padesát příček vzhůru.

Nejlepším českým týmem je podle evropského koeficientu, který se počítá za posledních pět sezon (včetně té aktuální), Slavia, které patří 31. místo a do koeficientu si připsala 47 bodů. Hlavní podíl na tom má minulý ročník, kdy dokráčela až do čtvrtfinále Evropské ligy, ve kterém vypadla s londýnským Arsenalem. Letos zatím přispěla pěti body, ale stále má možnost bodový přísun vylepšit.

Na druhém místě je z českých klubů Plzeň. Té sice patří padesáté místo, ale hrozí, že brzy poletí raketově dolů. Z dosavadních 31 bodů jich totiž hned 13 získala v sezoně 2017/18 a naposledy se jí budou počítat v příštím ročníku, ve kterém už nutně potřebuje nějaké body získat, jelikož v posledních třech sezonách získala dohromady pouze 7,5 bodu za výsledky v předkolech.

Související obsah

​Oproti začátku sezony se o 50 příček směrem nahoru posunul Jablonec, kterému se v Konferenční lize daří nad očekávání, a aktuálně mu patří 112. místo. V těžké skupině už posbíral šest bodů, za což si do koeficientu vysloužil pět bodů. Před posledním zápasem ve skupině má navíc šanci postoupit ze skupiny do jarní fáze. 

Jedním z týmů, které Jablonec v evropské konkurenci přeskočil, je pražská Sparta, která se nachází jednu příčku za severočeským klubem. Doplácí na to, že se jí v pohárech poslední roky vůbec nedařilo. Do skupiny Evropské ligy postoupila loni po třech chudých letech, kdy v předkolech posbírala pouze 1, 1,5 a 2 body.

Související obsah

​Sezona 2016/2017, kdy Sparta vyhrála skupinu Evropské ligy a umístila se i před Interem Milán, se do tohoto pořadí již nepočítá. V letošním ročníku si zatím svěřenci trenéra Vrby připsali do koeficientu 3 body a v posledním zápase skupiny proti Brondby Kodaň se musí hodně snažit, aby tuto hodnotu vylepšili a dostali se do jarní fáze, jinak pro ně bude cesta evropskými poháry v příštích letech hodně složitá kvůli postavení v žebříčku. 

Sparta představila retro dresy, ve kterých odehrála domácí zápas proti Liberci.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Smíšenou čtyřhru na Australian Open vyhráli Mladenovičová a Dodig

První grandslam sezony opanovala ve smíšené čtyřhře dvojice Kristina Mladenovičová a Ivan Dodig. Ti ve finále porazili australský pár Fourlisová-Kubler 2:0 na sety a mohli se na Australian Open radovat z titulu.

Krátká zpráva

Výsledky nočních zápasů NBA

Philadelphia 76ers - Los Angeles Lakers 105:87, Golden State Warriors - Minnesota Timberwolves 124:115

Krátká zpráva

Pardubice prodloužily vítěznou sérii, po obratu překonaly Plzeň v prodloužení

Druhý tým hokejové extraligy HC Dynamo Pardubice prodloužil vítěznou sérii na sedm utkání. V Plzni sice po trefách Přikryla a Bulíře prohrával 0:2, ale ve třetí třetině se vrátil do hry po gólech Camary, Robertsona a Cienciala. Za Indiány srovnal Kaňák a za stavu 3:3 poslal utkání do prodloužení. Pardubice dokonaly obrat, když se po třech minutách znovu trefil Camara. Na první Třinec ztrácejí šest bodů, Plzeň je čtvrtá.

Krátká zpráva

Hokejovou extraligu od příští sezony po deseti letech převezme APK LH

Českou hokejovou extraligu by měla od příští sezony od svazu převzít Asociace profesionálních klubů ledního hokeje. APK LH řídila ligu naposledy v roce 2012, kdy ji v červnu převzal Český svaz ledního hokeje. Na dnešní valné hromadě převzetí odsouhlasily jednotlivé kluby a domluvily se i s vedením svazu. Pod staronovým vedením by se měla odehrát už sezóna 2022/23.