Fotbal

Sparta se v žebříčku evropských klubů propadá. Už je horší než Jablonec

Sparta se v žebříčku evropských klubů propadá. Už je horší než Jablonec
Zklamaní hráči fotbalové Sparty | Zdroj: Profimedia

Fotbalové Spartě se v posledních pěti letech nedaří v evropských pohárech podle představ a začíná to být čím dál více znát na klubovém koeficientu. Ten má ze všech českých týmů až čtvrtý nejlepší, když se musí sklonit před Slavií, Plzní, a dokonce Jabloncem, který se díky letošním úspěchům posunul o padesát příček vzhůru.

Nejlepším českým týmem je podle evropského koeficientu, který se počítá za posledních pět sezon (včetně té aktuální), Slavia, které patří 31. místo a do koeficientu si připsala 47 bodů. Hlavní podíl na tom má minulý ročník, kdy dokráčela až do čtvrtfinále Evropské ligy, ve kterém vypadla s londýnským Arsenalem. Letos zatím přispěla pěti body, ale stále má možnost bodový přísun vylepšit.

Na druhém místě je z českých klubů Plzeň. Té sice patří padesáté místo, ale hrozí, že brzy poletí raketově dolů. Z dosavadních 31 bodů jich totiž hned 13 získala v sezoně 2017/18 a naposledy se jí budou počítat v příštím ročníku, ve kterém už nutně potřebuje nějaké body získat, jelikož v posledních třech sezonách získala dohromady pouze 7,5 bodu za výsledky v předkolech.

Související obsah

​Oproti začátku sezony se o 50 příček směrem nahoru posunul Jablonec, kterému se v Konferenční lize daří nad očekávání, a aktuálně mu patří 112. místo. V těžké skupině už posbíral šest bodů, za což si do koeficientu vysloužil pět bodů. Před posledním zápasem ve skupině má navíc šanci postoupit ze skupiny do jarní fáze. 

Jedním z týmů, které Jablonec v evropské konkurenci přeskočil, je pražská Sparta, která se nachází jednu příčku za severočeským klubem. Doplácí na to, že se jí v pohárech poslední roky vůbec nedařilo. Do skupiny Evropské ligy postoupila loni po třech chudých letech, kdy v předkolech posbírala pouze 1, 1,5 a 2 body.

Související obsah

​Sezona 2016/2017, kdy Sparta vyhrála skupinu Evropské ligy a umístila se i před Interem Milán, se do tohoto pořadí již nepočítá. V letošním ročníku si zatím svěřenci trenéra Vrby připsali do koeficientu 3 body a v posledním zápase skupiny proti Brondby Kodaň se musí hodně snažit, aby tuto hodnotu vylepšili a dostali se do jarní fáze, jinak pro ně bude cesta evropskými poháry v příštích letech hodně složitá kvůli postavení v žebříčku. 

Sparta představila retro dresy, ve kterých odehrála domácí zápas proti Liberci.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události