Motorsport

Po slzavé pauze se Tůma vrací na Dakar. Pozor si chce dát na zabijácké kameny

Po slzavé pauze se Tůma vrací na Dakar. Pozor si chce dát na zabijácké kameny
Zdeněk Tůma Zdroj: BARTH Racing

Poté, co jeden ročník nejslavnějšího rallye závodu na světě Zdeněk Tůma vynechal, se vrací zpátky na trať. Rallye Dakar bude mít české zastoupení v závodech čtyřkolek, při poslední účasti skončil na velice solidním devátém místě. Nyní má ale cíle mnohem větší. Rallye Dakar startuje druhý den roku 2022 a trvat bude celkem dvanáct dní. 

Poslední ročník strávil Tůma jen u televize a sám přiznal, že velice trpěl. "Člověku u toho občas ukápne i slza. Hned se mi vybaví pocity na startovní rampě, to napětí před závodem. Proto se také do nejtěžšího motoristického závodu světa zase vracím. Schází mi to," pronesl Tůma. "Ideální by samozřejmě bylo dojet první, ale to by se muselo všechno maximálně sejít. Mým cílem je být do pátého místa," přeje si devětačtyřicetiletý závodník.

Zdeňka Tůmu čeká dvanáct etap, 4 258 kilometrů měřených zkoušek a celkem 8 375 km dlouhá trať. "Jedeme prakticky všichni na stejné mašině, protože žádná jiná neprojde nastavenými parametry. Je to fér. Záleží hlavně na umění jezdce a samozřejmě taky trochu na štěstí. Jen my Evropané máme drobet nevýhodu, protože nemůžeme jezdit a trénovat na dunách," popisuje Tůma.

Související obsah

Velkým nebezpečím jsou kamenná pole. "Ty kameny jsou zabijácké. Často jsou trochu skryté a záleží, jak na ně člověk najede. Čtyřkolka dostává velké rány a může snadno něco odejít. Však jsem si s tím naposledy užil své. Jen v první polovině soutěže mi pětkrát praskla pneumatika. Taky jsem musel měnit motor a brzdily mě problémy s převodovkou a spojkou. Snad se mi tyhle potíže tentokrát vyhnou," přeje si. 


Naopak Libor Podmol na letošním Dakaru bude chybět:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události