Další sporty

USA bojkotují olympijské hry, vadí jim porušování lidských práv

Prezident Joe Biden rozhodl, že Spojené státy americké budou diplomaticky bojkotovat následující olympijské hry konající se v Číně. Nelíbí se mu omezování a porušování lidských práv. Reaguje tak na kauzu ohledně tenistky Pcheng Šuaj.

Nikdo z představitelů americké vlády neodletí do Pekingu na zimní olympijské hry. Diplomatický bojkot vyhlásil Bílý dům, který tak reaguje na omezování lidských práv tenistky Pcheng Šuaj, která člena vlády osočila z údajného sexuálního obtěžování a následně zmizela. 

Tenistka by ovšem nyní měla být v pořádku. Komunikovala s Mezinárodním olympijským výborem skrz kamerový záznam. Ředitel WTA v minulém týdnu oznámil zrušení všech turnajů na území Číny. Američtí sportovci se na olympijském turnaji normálně představí. 

"Sportovci z týmu USA mají naši plnou podporu. Budeme za nimi stát a budeme jim fandit z domova,“ pronesla mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. O bojkotu se mluvilo několik týdnů, Čína bere toto rozhodnutí jako otevřenou politickou provokaci.

Související obsah

​Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien uvedl, že bojkot Spojených států by měl skončit, protože by to v budoucnu mohlo poškodit vztahy mezi USA a Čínou ve velice důležitých oblastech. Zároveň dodal, že Čína zavede "protiopatření." 

Spojené státy americké hostí olympijské hry v roce 2028. Média začínají spekulovat o tom, že by mohlo dojít k úplnému bojkotu ze strany čínských sportovců. Zimní olympijské hry startují v pátek 4. února 2022 a trvat budou celkem šestnáct dní.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události