Další sporty

K bojkotu her v Číně se přidávají další státy, Čaputová se do Pekingu nechystá

K bojkotu her v Číně se přidávají další státy, Čaputová se do Pekingu nechystá
Zdroj: profimedia.cz

Austrálie se připojila ke Spojeným státům americkým v politickém bojkotu nadcházející zimní olympiády v Pekingu. Sportovci se her zúčastní dle plánu. Následně se začaly přidávat i další země. Česká republika čeká na postoj Evropské unie, slovenská prezidentka Čaputová do Pekingu nepojede.

Bílý dům v pondělí oznámil, že bude bojkotovat hry v Číně kvůli pochybnostem o dodržování lidských práv. Tyto pochybnosti umocnila kauza zmizelé tenistky Pcheng Šuaj. Ačkoli Čína reagovala slovy, že USA "za své rozhodnutí zaplatí patřičnou cenu", nyní se ke Spojeným státům přidala také Austrálie.

Absenci australských politiků potvrdil 58 dnů před zahájením her předseda vlády Scott Morrison. K rozhodnutí přispěly chladné čínsko-australské vztahy posledních let a zároveň obavy o porušování lidských práv v provincii Sin-ťiang.

Související obsah

Čína je kritizována za to, že drží více než milion tamních obyvatel (ujgurských muslimů) v takzvaných převýchovných táborech, kde údajně žijí v nedůstojných podmínkách, a objevují se například i zprávy o jejich mučení. Bilý dům tamní dění označil za genocidu. Peking se brání, že tábory jsou centra sloužící k začlenění Ujgurů do společnosti a pomáhají v boji proti terorismu.

Australský olympijský výbor však ujišťuje, že politický bojkot nebude mít vliv na jednotlivé sportovce. Ti do Pekingu mají odcestovat dle plánu. Diplomatický bojkot následně podpořily i další velmoci. K USA a Austrálii se přidala Velká Británie, Kanada či Nový Zéland. Japonsko bojkot zvažuje.

Jaké stanovisko zaujímá Česká republika, se dozvíte v reportáži níže:

Na jednotné stanovisko čeká také Slovensko, obdobně jako Česká republika. Nicméně prezidentka Zuzana Čaputová potvrdila, že se do Pekingu nechystá. Účast neplánovala kvůli covidové situaci ve světě a osobně se rovněž přiklání k postojům bojkotujících mocností, jak její kancelář přiznala pro Denník N.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sparta v přípravě opět zvítězila, vyšlápla si na Rostov

Fotbalisté pražské Sparty vyhráli v přípravě na jarní část sezony i druhý zápas, když na soustředění ve španělské Marbelle porazili ruský Rostov 2:0. Do sítě 14. týmu ruské ligy se trefil Haraslín a druhý gól byl vlastní. A to v podání Aleksandra Mukhina.