Fotbal

Důležitý boj o koeficient. Jaké vyhlídky mají země, se kterými Češi soupeří?

Důležitý boj o koeficient. Jaké vyhlídky mají země, se kterými Češi soupeří?
Sparta a Slavia slaví jarní pokračování v evropských pohárech | Zdroj: Profimedia

Sparta a Slavia budou hrát evropské poháry i na jaře. To je skvělá zpráva pro český národní koeficient, protože to zachovává naději, že se Česká republika dostane na vytoužené patnácté místo, které zajistí pět týmů pro evropské poháry a snazší cestu do Ligy mistrů pro sezonu 2023/2024. Aktuálně patří českým týmům 19. místo, ale vysněné pozice jsou na dostřel.

Před posledními zápasy Evropské ligy a Evropské konferenční ligy byla Česká republika v pořadí národního klubového koeficientu na 20. místě. Díky výhře Sparty a remíze Slavie si o jedno místo polepšila a se ziskem 26,400 bodu jí patří 19. pozice. 

Na vytoužené patnácté místo, které momentálně okupuje Turecko, ztrácí české kluby pouze půl bodu. Na šestnáctém místě je Řecko, sedmnácté je Chorvatsko a o pozici před Českou republikou je aktuálně Dánsko. Dvacátý pak je Kypr.

Související obsah

​A jaké jsou aktuální vyhlídky českých soupeřů?

20. Kypr – 26,375 bodu

Kypr už v této sezoně Českou republiku neohrozí, jelikož jsou všichni jeho zástupci ze hry venku a nedokázali postoupit do jarní fáze evropských pohárů. 

19. Česká republika – 26,400 bodu

Jak už bylo zmíněno, do jarní fáze evropských pohárů postoupily kluby Sparta a Slavia, které si zahrají Evropskou konferenční ligu. Bodový zisk těchto pražských klubů se bude dělit pěti, protože přesně tolik zástupců měl český fotbal na začátku sezony v evropských pohárech.

Související obsah

18. Dánsko – 26,575 bodu

Nejvíce účastníků v jarní fázi mají ze zmíněných týmů právě Dánové, kteří se můžou pyšnit hned třemi želízky v ohni. FC Kodaň, Randers a Midtjylland si zahrají Konferenční ligu, ale každý se do této fáze dostal trochu jiným způsobem. FC Kodaň vyhrála základní skupinu Konferenční ligy, tudíž se nebude muset účastnit únorového šestnáctifinále.

Do toho se zapojí právě Randers (druhé místo ve skupině Konferenční ligy) a Midtjylland (třetí místo v Evropské lize). Právě tyto dva celky se mohou potkat se Spartou a Slavií v prvním vyřazovacím kole. Zisky těchto klubů se budou (stejně jako v případě Česka) dělit pěti.

17. Chorvatsko – 26,650 bodu

Chorvaté mají v jarní části pouze jednoho zástupce. Je jím Dinamo Záhřeb, které skončilo na druhém místě základní skupiny Evropské ligy. V první vyřazovací fázi ho ale čeká velmi těžká práce, protože se utká s jedním z týmů, které se umístily v Lize mistrů na třetím místě. Zisky Dinama Záhřeb se budou dělit čtyřmi, protože Chorvaté měli na začátku sezony pouze tento počet zástupců. 

Související obsah

16. Řecko – 26,700 bodu

Řekové mají (stejně jako Češi) dva zástupce v jarní části evropských pohárů. Tým Olympiakos, jehož branku hájí Tomáš Vaclík, si zahraje v Evropské lize, jelikož si to zasloužil druhým místem ve skupině. Platí pro něj stejné podmínky jako pro Dinamo Záhřeb, tedy že na něj bude čekat odpadlík z Ligy mistrů. Druhým týmem je PAOK, který obsadil druhé místo ve skupině Konferenční ligy. PAOK je jedním z možných soupeřů Sparty pro šestnáctifinále této soutěže. Zisky řeckých týmů se budou dělit čtyřmi. 

15. Turecko – 26,900 bodu

I pro Turecko platí, že ho na jaře budou reprezentovat dva týmy. Velmi dobrou pozici si vydobyl tým Galatasaray, který vyhrál základní skupinu Evropské ligy. Díky tomu se nezúčastní prvního vyřazovacího kola a nemusí ho poté čekat soupeř z Ligy mistrů. Druhým zástupcem je tým Fenerbahce s Filipem Novákem v sestavě, který obsadil v Evropské lize třetí místo. Je tak možným soupeřem Slavie pro šestnáctifinále Konferenční ligy. U tureckých týmů se budou body dělit pěti. 

Na čtrnáctém místě je pak Švýcarsko, které má pouze jednoho zástupce, ale také obrovský náskok na své pronásledovatele, protože je před Českou republikou o 3,275 bodu. Nedá se tedy reálně předpokládat, že tuto ztrátu české kluby v letošní sezoně doženou.

Los šestnáctifinále Konferenční ligy proběhne v pondělí od 14 hodin. Zápasy se následně odehrají 17. a 24. února. 

Slavia před začátkem letošní sezony představila nové dresy. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události