Češi to dokázali! Florbalisté v prodloužení sundali Švýcarsko a slaví bronz

Čeští florbalisté s bronzovými medailemi Zdroj: Český florbal/Martin Flousek

Čeští florbalisté slaví! Po sedmi letech vybojovali na mistrovství světa medaili. V obrovsky napínavém duelu o bronz přetlačili Švýcarsko v prodloužení a zvítězili 4:3. Rozhodující branku zaznamenal Filip Langer.

Úvod utkání o bronz se nesl v opatrném duchu a příliš šancí k vidění nebylo. Ale hned první větší příležitost skončila gólem. Hutzliho obral o míček Marek Beneš, který ho předložil Josefu Rýparovi a ten následně střílel do odkryté branky.

Švýcarům se ale podařilo vyrovnat ještě v první třetině. Bischofberger našel na pravé straně volného Christopha Camenishe, který dělovkou propálil Bauera. Na konci dostalo Švýcarsko výhodu přesilové hry, ale šanci měli Češi a po faulu dokonce jel trestné střílení Langer. Ten Meiera sice rozhýbal, ale už byl příliš blízko a nedokázal přes něj míček dostat.

​Ani ve druhé třetině se nehrál příliš ofenzivní florbal. Šancí bylo opravdu málo. Když už se nějaká objevila, byli gólmani na místě. Přesto se skóre jednou pohnulo. Poprvé v zápase se do vedení dostali Švýcaři.

Schiess prošel po pravé straně a napálil Bauera do masky. K míčku se následně dostal Maurer, který ho o nohu Jiřího Besty dostal do branky. Do závěrečné části tak nastupoval spokojenější švýcarský výběr.

​A pro svěřence Petriho Kettunena bylo ještě hůř na začátku 42. minuty. Od mantinelu se dostal ke střele Jan Burki a navýšil vedení na 3:1. Snížit mohl Němeček, který byl v dobré příležitosti, ale Meier ho vychytal. O pár sekund později ale napřáhl Matěj Havlas a trefil se přesně pod horní tyč.

Švýcarsko se poté několikrát dostalo do otevřené české obrany, ale Bauer odolával a předváděl nadále skvělý výkon. I díky němu se podařilo vyrovnat. Minutu a půl před koncem (při hře bez gólmana), se dostal míček před branku, odkud ho do sítě poslal Marek Beneš.

Šlo se tak do prodloužení. V něm měl první obrovskou příležitost Zaugg, ale sám před Bauerem nechal vyniknout právě českého gólmana. Na druhé straně pak vybojoval míček Delong, ale v dobré pozici nedokázal překonat Meiera.

Nakonec Češi uspěli. V prodloužení se natáhl ke střele Filip Langer a trefil se naprosto přesně. Celá česká lavička explodovala radostí. Pro národní tým jde o první medaili od roku 2014.

Česko – Švýcarsko 4:3 pr. (1:1, 0:1, 2:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 13. Rýpar (Marek Beneš), 47. Havlas (Němeček), 59. Marek Beneš (Ondrušek), 65. Langer (Marek Beneš) - 17. Camenish (Bischofberger), 33. Besta (vla.), 42. Burki (Schiess).

Sestava Česko: Bauer – Vítovec, Němeček, Besta, Gruber, Kisugite, Punčochář – Marek Beneš, Langer, Rýpar – Delong, Šindler, Ondrušek – Hemerka, Forman, Havlas – D. Beneš, Šimek, Krbec.