Hokej

Na klucích leží deka, ale Pešán by měl zůstat, říkají legendy. Co olympijské hry?

Na klucích leží deka, ale Pešán by měl zůstat, říkají legendy. Co olympijské hry?

Příprava na zimní olympijské hry se české hokejové reprezentaci vůbec nedaří. Na Channel One Cupu prohrála všechny tři zápasy, čímž protáhla sérii neúspěchů už na šest porážek v řadě. Podle několika slavných hokejových osobností by se ale pozice trenéra Pešána před odjezdem do Pekingu otřásat neměla. Podle nich je to hlavně o hlavě a nový trenér hráče nic nového nenaučí.

Zimní olympijské hry v Pekingu se nezadržitelně blíží a přesto, že trenér Pešán na turnaj v Rusku povolal téměř ty nejlepší, kteří jezdí po evropských hokejových kluzištích, nestačilo to na víc než na jeden bod a skóre 6:11 ze tří odehraných zápasů. Minulý měsíc na Karjala Cupu se dařilo ještě méně.

"Šest zápasů, šest proher, tak samozřejmě chápu, že fanoušci jsou zklamaní. Ale odráží to výkony nejen z letoška, ale i z posledních let jak dospělých, tak mládežnických reprezentantů," hodnotí vítěz z Nagana a jeden z nejlepších brankářů hokejové historie Dominik Hašek.

Podle bývalého gólmana Chicaga, Buffala nebo Detroitu by se ale pozice trenéra Pešána měnit neměla. "Nemyslím si, že by byl dobrý nápad po této akci měnit trenéra. Já vůbec nevím, kdo by tam měl být. Četl jsem, že někteří kluci jsou zklamaní, a dokonce se stydí, ale to jsou dvě rozdílné věci. Myslím si, že zklamání tam musí být. Ta atmosféra není dobrá. Pokud ale do toho dávají všechno, tak se není za co stydět," říká Hašek. 

Stejný pohled na to má i trojnásobný mistr světa Viktor Ujčík. "Samozřejmě je to první věc, která se nabízí, protože nemůžete vyměnit všechny hráče, ale můžete vyměnit trenéra. Tady si ale nejsem úplně jistý, jestli to k něčemu bude, protože něco jiného to je v týmu, kde s hráči trenér pracuje každodenně a něco jiného, když se tým poskládá a pohromadě odehraje jen nějakou dobu. Každopádně by se tam něco stát mělo. Já si úplně v pohodě dokážu představit, že Pešán u reprezentace zůstane."

Podle Ujčíka jsou poslední výsledky reprezentace způsobené hlavně špatným psychickým rozpoložením. "Myslím si, že na klucích je znát deka z toho, že je to stojí strašně sil, ale výsledek žádný. Trápí nás koncovka, což asi všichni vidí. Navíc dostáváme laciné góly a to pak na člověka dolehne, že se nedaří ani přihrávky. Každý, kdo někdy dělal sport na nějaké úrovni, tak ví, že hlava je 70 % výkonu," vysvětluje bývalý zkušený útočník. 

Související obsah

​Stejný názor jako Ujčík zastává i Slavomír Lener. "Vždycky je to o hlavě, která dělá 70 % výkonu. Já jsem přesvědčený, že máme kvalitní hráče, ale je to o nastavení mysli. Byly tam nešťastné vstupy do zápasu, kdy prohráváte už od první minuty. Třeba zápas se Švédy přesně ukázal naši herní nepohodu. I přes to, že se nám podařilo utkání otočit, jsme ho nedotáhli do vítězného konce," hodnotí bývalý šéftrenér českého hokeje.

"Vypadalo to, že v týmu něco chybí, třeba nasazení a herní pohoda. Určitě většina hráčů, kteří byli nominováni, si zaslouží nominaci, ale je potřeba, aby si mužstvo lépe sedlo. Výsledky bych nebral jako bernou minci, spíš mi jde o herní projev, který nebyl takový, jaký jsme schopni předvést," doplňuje Lener.

Související obsah

​Podle posledních informací budou zimní olympijské hry nejspíš bez hráčů NHL, což bude pro český hokej i ostatní země velká ztráta. "Pro mě to je velké zklamání. Vše tomu nasvědčuje, protože je tam hodně neodehraných zápasů. NHL má svá pravidla a majitele, kteří nechtějí být tratní. Kdyby nebyl covid, tak by určitě jeli," říká Hašek. 

Viktor Ujčík to ale tak černě nevidí. "Záleží, jak to kdo bude vnímat. Samozřejmě to pro fanoušky nebude tolik atraktivní, ale pořád jsou to olympijské hry, kde se úspěch počítá v jakémkoli složení. Je to šance pro ostatní kluky ukázat, že ten hokej umí," hledá pozitiva. 

Tomáše Hertla a Martina Nečase na olympijských hrách nejspíš neuvidíme, tak se alespoň podívejte na jejich parádní akce na tomto videu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události