Motorsport

Na velkých dunách je potřeba riskovat. Tůma na Dakaru cílí na první pětku

Na velkých dunách je potřeba riskovat. Tůma na Dakaru cílí na první pětku
Zdeněk Tůma na své čtyřkolce Zdroj: BARTH Racing/Marian Chytka

Rallye Dakar začíná už prvního ledna a Česko na slavném závodě bude již počtvrté reprezentovat Zdeněk Tůma. Ten chce na své čtyřkolce skončit do pátého místa a ví, že bude muset i riskovat. Zkušeností už má dost, před dvěma lety se ptal na cestu dokonce pastevců.

Tůma pojede na Dakar již počtvrté a zatím se se závodem vždy popral úspěšně. Do cíle dojel pokaždé, i když před dvěma lety mu pětkrát praskla pneumatika a ve tmě bloudil. "Už od dětství mě bavilo například v nějakých hrách na základní škole chodit podle buzoly. Na turistických túrách jsem nikdy nezabloudil," prozradil, že ho zachránil dobrý orientační smysl.

Ne vždy mu stačilo ale spoléhat pouze na něj. Ve stejný rok mu totiž v jedné etapě přestala fungovat spojka, takže musel změnit plán trasy. Na duny by nevyjel, takže je musel objíždět. "Potkával jsem pastevce a ptal se jich na cestu, bloudil jsem ve tmě. Naštěstí byl zvláštní úplněk měsíce, bylo celkem vidět," popsal krušné časy na Dakaru.

Posledních 90 kilometrů jel šest hodin, a na pomoc mu dokonce přiletěl vrtulník. Tůma ovšem pomoc odmítl, aby nebyl diskvalifikován. Podobným peripetiím by se nyní rád vyhnul: "Byla to jedna z nejtěžších zkoušek mé závodní kariéry. Snad něco podobného neprožiju také v nadcházejícím ročníku."

Související obsah

​Na Dakaru si užije spíše rovinaté písčité cesty, na dunách totiž nemůže tolik trénovat. "Mírné duny se dají najíždět bokem a pak se na vrcholu podívat, co za nimi je. Tím člověk neztrácí tolik rychlost. Když duna ohromná, nevyhnu se tomu, že je potřeba jí najet trochu rovně a vrchol přeskočit. I když se trochu riskuje," prozradil svou taktiku, jak na zrádný terén.​

A jaké jsou cíle závodníka týmu BARTH Racing? "Rád bych se dostal do první pětky," hlásí pár dní před závodem.

Dakarskou rallye letos kvůli zdravotním problémům vynechá Libor Podmol:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události