Motorsport

Čtyřkolkař Tůma: Navigátorsky to bylo obtížné, bylo tam několik chytáků

Čtyřkolkař Tůma: Navigátorsky to bylo obtížné, bylo tam několik chytáků
Zdeněk Tůma na Dakaru Zdroj: BARTH Racing

Jezdec na čtyřkolce Zdeněk Tůma zajel ve čtvrté etapě parádní sedmé místo, díky kterému se v průběžném pořadí posunul už na osmou příčku. V náročné a dlouhé trati konečně mohl využít své skvělé navigační schopnosti. na nejrychlejšího aktuálně ztrácí 4 hodiny a 11 minut.

"Je to super, povedlo se. V této etapě byla komplikovaná navigace, protože vítr rozfoukal stopy. Navíc pořadatel si přichystal několik chytáků," přiznal Tůma. Trať byla extrémně dlouhá, však měřeno bylo hned 465 kilometrů. A jelo se po všech možných površích, na kterých lze v Saudské Arábii jet.

"Na začátku nás čekaly rychlé pasáže, kameny, duny, větší i menší. No a pak to končilo rychlými pláněmi a sjeli jsme také koryta řeky. Bylo to opravdu rozličné," popsal Tůma, jenž se šplhá dopředu i díky tomu, že nabral všechny waypointy.

Související obsah

"Jeden z nich se nacházel na velké duně, na první pokus se mi ale nepovedlo vyjet až na vrchol. Musel jsem ji celou objet. Další bod jsem musel také trochu hledat, nebyl ale daleko, tak čtyři sta metrů. Je důležité také trefit cestu, která k waypointu vede. Občas se totiž překrývají a může to mást," pokračoval Tůma.

I když to byla dlouhá etapa, opět byla velice rychlá. Tůma místy jel až 125 kilometrů za hodinu. "To bylo hlavně na těch holých pláních, kde se jelo naplno. Tři čtvrtě etapy jsem jel na pětku. Náš rychlostní limit je 130 kilometrů v hodině, když jsem se k němu přiblížil, už mi to na přístrojové desce pípalo," rozpovídal se Tůma.

Související obsah

"Na trase byly různé terénní vlny a vymleté díry s vodou. Když si nedáte pozor a vjede za horizontem do nějaké nerovnosti, můžete v této rychlosti snadno havarovat. Bohužel jsem projížděl kolem dvou motorkářů, u kterých už byl vrtulník," doplnil člen českého týmu BARTH Racing.

Problémy na trati řešil chilský jezdec Tatry, kterému vyhořel kamion:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události