Fotbal

Etická komise FAČR rozdala další trest, podezřelý je i fotbalista Teplic

Etická komise FAČR rozdala další trest, podezřelý je i fotbalista Teplic
Fotbalista Denis Laňka v dresu Teplic v duelu se Slavií. Zdroj: Profimedia.cz

Etická komise Fotbalové asociace ČR v aféře kolem bývalého místopředsedy FAČR Romana Berbra rozdávala další tresty. Na šest let má zakázanou činnost Tomáš Freisler, který z pozice asistenta trenéra týmu Loko Vltavín převzal úplatek, aby ovlivnil utkání proti Vyšehradu. Etická komise také rozšířila disciplinární řízení vedené se sekretářem Janem Hořejším a zahájila řízení s fotbalistou Denisem Laňkou a asistentem rozhodčího Markem Pilným.

Etická komise Fotbalové asociace České republiky zasedala už v pátek, v pondělí pak padl další trest. Obdržel ho Tomáš Freisler, jenž z pozice asistenta trenéra Loko Vltavín přijal prostřednictvím hráče Martina Uvíry úplatek poskytnutý tehdejším sportovním ředitelem Vyšehradu Romanem Rogozem. Vyšehrad následně v zápase ČFL zvítězil nad Vltavínem 2:0.

Freisler tak má od etické komise zakázanou činnost na šest let, navíc musí zaplatit pokutu ve výši 50 tisíc korun. 

Související obsah

​Etická komise FAČR pak také rozšířila disciplinární řízení vedené se sekretářem Řídící komise pro Čechy Janem Hořejším, který se měl dopustit disciplinárních přečinů, když se sešel s rozhodčími Martinem Hányšem, Lukášem Nehasilem, Janem Aubrechtem a již zmíněným majitelem Vyšehradu Romanem Rogozem. Společně pak měli údajně probírat ovlivnění utkání mezi TJ Štěchovice a FC Slavoj Vyšehrad. Komise bude tento případ řešit 20. ledna.

V problémech je pak fotbalista FK Teplice Denis Laňka, jenž se měl ještě jako hráč Vyšehradu údajně pokusit ovlivnit utkání proti Jihlavě. Čtyřiadvacetiletý univerzál je pak také podezřelý z toho, že měl údajně slíbený, případně přijal úplatek před duelem Vyšehradu proti Prostějovu.

Související obsah

​Etická komise FAČR s ním tak zahájila řízení a k situaci už se vyjádřil i severočeský klub, který Laňku z kádru dočasně vyřadil. "K událostem, které etická komise vyšetřuje, došlo před příchodem do našeho klubu, jsme z nich však velmi negativně překvapeni, odporují nejen disciplinárnímu řádu FAČR, ale také disciplinárnímu řádu a etickému kodexu našeho klubu, které jsou součástí všech hráčských smluv. Do rozhodnutí etické komise proto Denis Laňka nebude součástí tréninkového procesu žádného týmu FK Teplice, a to ani B mužstva, se kterým zahájil zimní přípravu. V případě, že by se dané skutky prokázaly, bude hráči okamžitě ukončena jeho smlouva s FK Teplice," píše teplický klub ve svém vyjádření.

V aféře okolo Romana Berbra je pak údajně namočený také rozhodčí Marek Pilný. Ten se před lety nechvalně proslavil v ligovém zápase Příbrami proti Slavii, když byl opilý. Nyní je sudí podle etické komise podezřelý z toho, že se z pozice asistenta hlavního rozhodčího údajně pokusil ovlivnit zápas mezi Slovanem Velvary a Slavojem Vyšehrad, který se hrál v roce 2019. I s ním tak komise Fotbalové asociace ČR zahájila disciplinární řízení.

"Zahájení řízení ale ještě neznamená, že by zmínění skutečně spáchali čin, jenž je jim kladen za vinu. Etická komise je totiž ve dvou pozicích žalobce a soudce zároveň. Proto zahájení řízení neznamená, že žalovaný člověk je skutečně vinný. O tom se teprve rozhodne," dodává předseda Etické komise FAČR Jan Eisenreich. Rozhodnout by se mělo příští týden.

V aféře okolo Romana Berbra padly tresty už dříve, například Vyšehrad byl vyloučen z ČFL:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události