Tenis

Djokovič vs. Austrálie. Přehled celého případu a všech nejasností

Djokovič vs. Austrálie. Přehled celého případu a všech nejasností
Novak Djokovič po prohraném finále US Open Zdroj: Profimedia

Kauza okolo tenisty Novaka Djokoviče přidává pátečním dnem další dílek do nekončící mozaiky. Poté, co australský ministr opět zrušil světové jedničce víza, to vypadá, že bude srbský tenista deportován a Australian Open si nezahraje. Pojďte si shrnout všechny nejasnosti v tomto zapeklitém případě.

Novak Djokovič se prakticky od začátku koronavirové pandemie staví proti očkování. Když tak v listopadu 2021 oznámil šéf Australian Open Craig Tiley, že na grandslamu budou moci startovat pouze očkovaní tenisté, vypadalo to s účastí světové jedničky hodně bledě.

Na začátku prosince pak zástupce premiéra státu Victoria James Merlino prohlásil, že existují výjimky z očkování, a to v případě akutního zdravotního stavu a pouze za výjimečných okolností. 

Jednu z výjimek tak nakonec dostal i Novak Djokovič, který však dlouho tajil z jakého důvodu. Až podle soudních spisů vyšlo najevo, že srbský tenista prodělal v nedávné době covid-19. Pozitivní test měl mít tenista konkrétně 16. prosince 2021 poté, co předtím navštívil basketbalový zápas v Bělehradě.

Související obsah

​Sám Djokovič však tvrdí, že o pozitivním výsledku věděl až 17. prosince, tedy poté, co se fotil v Bělehradě s mladými tenisty na sportovní akci. O den později už s vědomím, že je pozitivní, srbský tenista zase absolvoval rozhovor a focení pro francouzské noviny L'Equipe. "Po zvážení to byla chyba v úsudku. Cítil jsem povinnost vést rozhovor, protože jsem nechtěl novináře zklamat. Ale zajistil jsem si, abych si udržel odstup a kromě doby, kdy jsem pózoval pro fotografa, jsem měl roušku," napsal Djokovič nedávno na instagramu. Případ však už řeší srbské úřady kvůli porušení karantény.

Podle Der Spiegel pak nesouhlasí ani datum pozitivního Djokovičova výsledku. Německý deník přišel s tím, že byl Djokovič pozitivně testován až 26. prosince. Naopak u testu z 16. prosince měl být negativní výsledek.

Související obsah

Ve Španělsku se zase řeší, jak to bylo s Djokovičovým pobytem v Marbelle. Srbský tenista zde měl trénovat před cestou do Austrálie od 31. prosince do 4. ledna, tedy už po negativním testu na covid-19, který mu měl vyjít 22. prosince. Tamní úřady zkoumají, zdali srbská superstar nevstoupila do země nezákonně bez jakýchkoliv povolení k pobytu a nutných protikoronavirových dokumentů.

Co Novak Djokovič řekl ke své kauze:

Když se Novak Djokovič navíc přesouval do Austrálie, uvedl v příletovém formuláři, že v posledních 14 dnech nikam jinam necestoval. Podle vyjádření srbského tenisty za tím stála chyba jednoho z členů realizačního týmu, který do potřebného políčka neuvedl, že byl Djokovič ve Španělsku. Podle jeho slov však nešlo o záměr.

4. ledna pak tenista také oznamuje, že vyráží do Austrálie s udělenou výjimkou. Což potvrzuje ve vyjádření i australský tenisový svaz. Po příletu do Melbourne je však Novak Djokovič zadržen a následně mu jsou zrušena víza. Údajně proto, že nesplnil vstupní požadavky. Srbský tenista tak místo tréninku tráví čtyři dny na imigračním hotelu a hrozí mu deportace.

Související obsah

Následně se jeho právní tým pouští do soudní bitvy, ve které uspěje, když 10. ledna soudce Anthony Kelly odvolá zrušení víz pro srbského tenistu. Údajně proto, že Djokovič a jeho právníci neměli na letišti dostatek času situaci s pohraničními silami vyřešit.

Djokovič tak může začít trénovat, a navíc mu je vylosován soupeř pro 1. kolo na Australian Open. Stále se však čeká na rozhodnutí australského ministra pro imigraci Alexe Hawkea, který mohl podle svých pravomocí srbskému tenistovi víza opět zrušit. 14. ledna tak také ministr učinil.

"Dnes jsem využil své pravomoci podle paragrafu 133C(3) zákona o migraci ke zrušení víza, které měl pan Novak Djokovič ze zdravotních důvodů a to na základě toho, že to bylo ve veřejném zájmu," napsal ministr v pátek. Aktuálně tak běží soud a je možné, že Novak Djokovič bude muset Austrálii skutečně opustit a nebude startovat ani na grandslamu. Navíc mu hrozí, že nebude moct zemi navštívit po dobu dalších tří let.

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události