Tenis

Lhal Djokovič? Nové důkazy naznačují, že jeho pozitivní test byl zmanipulovaný

V kauze kolem Novaka Djokoviče a jeho víz pro vstup do Austrálie jsou nové, podezřelé nesrovnalosti. Okolnosti naznačují, že srbský tenista mohl lhát o čase, kdy a zda byl pozitivně testován na covid-19, na základě čehož dostal výjimku pro vstup do země.

Německý Der Spiegel přišel s informací, že časová známka na pozitivním testu srbského tenisty se liší od data, které Djokovič během kauzy uvedl. Držitel dvaceti grandslamů tvrdí, že byl pozitivně testován na covid-19 16. prosince. Podle jeho zdravotní dokumentace z Institutu pro zdraví srbské veřejnosti, kterou poskytli jeho právní zástupci během soudního sporu, byl však testován 14:21 srbského času 26. prosince. Německý deník také uvedl, že po naskenování QR kódu údajného testu ze 16. prosince se objevil negativní výsledek.

Časové známky jsou generovány automaticky krátce poté, co se test jedince objeví v testovací databázi. Německý deník naznačil, že mohlo dojít k manipulaci v Djokovičově zdravotní dokumentaci. Jiný scénář pak nabízí řešení, že srbský tenista lhal.

Související obsah

Druhý test, který Joker podstoupil na důkaz, že koronavirus překonal a který znamenal vstupenku do Austrálie, je datován na 22. prosince. Testy pojí další nesrovnalost. Identifikační čísla testů mají mezi sebou podezřelé rozpětí. První test z 16. prosince má ID 7371999, negativní test z 22. prosince je naopak o 50 000 nižší, což nahrává scénáři, že bylo u prvního testu zmanipulováno datum či byl přidán zpětně.

Podle srbské databáze bylo mezi daty 22. a 26. prosince provedeno právě kolem padesáti tisíců testů, což odpovídá zmíněnému rozdílu.

Djokovič v uplynulých dnech přiznal, že i v době, kdy měl být pozitivní, opustil karanténu a účastnil se několika akcí na veřejnosti. Své kroky omluvil tím, že vyrozumění o výsledku obdržel až dva dny poté.

Související obsah

Rovněž při příletu do Austrálie, kam dorazil 6. ledna, měl lhát imigračním úředníkům. Tenista uvedl, že dva týdny před cestou nikam jinam necestoval. Podle australských médií však z Bělehradu odcestoval do Španělska. Djokovič omyl svedl na chybu svého agenta, který prý špatně vyplnil příjezdový formulář.

O kauze Novaka Djokoviče jsme informovali také v Televizních novinách.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události