ZOH Peking 2022

Za medaile budou miliony. Jakou odměnu dostanou Češi za cenné kovy?

Za medaile budou miliony. Jakou odměnu dostanou Češi za cenné kovy?
Zimní olympijské hry v Pekingu se blíží Zdroj: Profimedia

Národní sportovní agentura (NSA) podala návrh na odměny sportovcům, kteří získají medaili na nadcházejících olympijských a paralympijských hrách v Pekingu. Odměny by měly být stejné jako na předešlé olympiádě v Tokiu.

Za zlatou medaili získají jednotlivci 2,4 milionu korun. Za stříbrnou pak připadne 1,8 milionu korun a za bronzovou 1,2 milionu korun. Čím více účastníků v jednom týmu, tím odměna pro jednotlivce klesá. Hokejisté by si ale oproti posledním zimním hrám výrazně polepšili. V rámci týmu by si za zlato rozdělili přes 16 milionů korun, což je o 3,5 milionu korun více než v roce 2018. Odměny ještě nejsou definitivně potvrzené, jelikož se čeká na schválení státního rozpočtu.

"Medailisté z olympiády a paralympiády vždy zpropagují Českou republiku v médiích po celém světě, to žádná marketingová nebo PR kampaň nedokáže. Proto si zaslouží za jejich úsilí a práci od státu důstojnou odměnu," řekl předseda NSA Filip Neusser.

Související obsah

"Nemůžeme rozhodovat o financích, když nemáme žádné přidělené a jsme v rozpočtovém provizoriu. Na druhou stranu mi nepřijde fér, aby se reprezentanti dozvěděli o výši odměny až po skončení her. Vycházíme z toho, že by se rozpočet Národní sportovní agentury měl pohybovat v obdobné výši jako loňský rok a pokud tak bude schválen, ihned výši odměn definitivně potvrdíme," doplnil Neusser.

V loňském roce v Tokiu došlo poprvé ke sjednocení odměn pro olympioniky i paralympioniky. A v tom hodlá NSA pokračovat i nyní v Pekingu. "Paralympionici reprezentují naši zemi stejně dobře jako olympionici, proto si dle našeho názoru jednoznačně zaslouží odměny ve stejné výši. Je to jednoznačný vzkaz sportovnímu prostředí, že přistupujeme ke všem sportovcům stejně," vysvětlila místopředsedkyně NSA Markéta Kabourková.

Za loňské letní olympijské hry vyplatila NSA 21 úspěšným olympionikům a paralympionikům celkem 36,345 milionu korun. Ze zimní olympiády se ovšem s tolika cennými kovy nepočítá, takže částka by měla být letos nižší, pokud neuspějí hokejové týmy.

Největší část české výpravy už odletěla do Pekingu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události