Další sporty

Ragbyový turnaj Six Nations začíná už tuto sobotu! Favoritem je Francie

Ragbyový turnaj Six Nations s více než 120letou historií je tu! Už 5. února vypukne šestitýdenní klání, ze kterého vzejde nejlepší tým Evropy. Fanoušci barbarského sportu mohou vše sledovat na stanici Nova Sport a portálu Voyo.

Poprvé se turnaj odehrál pod názvem Home Nations v roce 1883, tehdy v něm soutěžily jen týmy z Britského souostroví a Francie. V roce 2000 se k pětici ragbyových velmocí přidala Itálie a vznikl formát, jaký se hraje už 22 let.

Šest reprezentací, tedy Anglie, Francie, Irsko, Itálie, Skotsko a Wales, se během pěti nadcházejících hracích týdnů (s jednotýdenní hrací přestávkou) utká ve formátu každý s každým. Kromě absolutního vítěze, kterého lze poté považovat za nejlepší tým Evropy a severní polokoule, se hraje o řadu dalších menších trofejí a ocenění:

Grand Slam – Ten získá tým, který dokáže vyhrát všech pět utkání. Naposledy se to porazilo drakům z Walesu v roce 2019.

Triple Crown Trophy – Tato trofej připadne jednomu z týmů Anglie, Irska, Skotska či Walesu, pokud porazí všechny své ostrovní rivaly.

Calcutta Cup – Tuto trofej získá vítěz zápasu mezi Anglií a Skotskem.

Millennium Trophy – Od roku 1988 ji získává vítěz zápasu Anglie vs. Irsko.

Centenary Quaich – Rovněž trofej pro ostrovní rivaly, tentokrát se jedná o Irsko a Skotsko.

Doddie Weir Cup – O tuto trofej soupeří týmy Walesu a Skotska.

Giuseppe Garibaldi Trophy – Trofej italského sjednotitele dostane vítěz zápasu Itálie vs. Francie.

Auld Alliance Trophy – Titul pro vítěze utkaní Francie a Skotska.

Wooden Spoon – Nejméně chtěná trofej, v překladu dřevěná lžíce, připadne poslednímu týmu tabulky.

Letošní ročník turnaje šesti národů vypukne v sobotu 5. února. Jako první se od 15:15 odehraje utkání mezi Irskem a loňským vítězem z Walesu. O dvě hodiny později vyběhnou na trávník Skotové, kteří budou hostit rivaly z Anglie. Angličané mají za sebou úspěšnou listopadovou štaci na jižní polokouli, kde porazili Tongu, Austrálii i Jihoafrickou republiku. V prvním zápase turnaje dostanou příležitost vrátit Skotům porážku z minulého ročníku, kdy podlehli výběru Gregora Townsenda 6:11.

Související obsah

Od připojení Itálie a vzniku současného formátu jsou nejúspěšnější hráči Anglie, kteří turnaj opanovali již sedmkrát, naposledy v ročníku 2020. Druhý nejúspěšnější tým jsou Draci z Walesu, kteří vyhráli šestkrát včetně dvou nedávných triumfů v letech 2019 a 2021.

Letos je dle bookmakerů největší kandidát na vítěze Francie, a to s kurzem kolem 2,5. Šance na vítězství Irska a Anglie jsou podle sázkových kanceláří shodné – 3,8 ku jedné. Že Wales obhájí titul, lze vsadit s kurzem kolem 11, na vítězství Skotska je před začátkem kurz 12 a dlouhodobě nejhoršímu týmu turnaje z Apeninského poloostrova sázkové kanceláře věří kurzem 500:1.

Únorový program Six Nations na Nova Sport:

Program prvních tří kol Six Nations | Zdroj: Nova Sport
TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události