Fotbal

Německý Bild blokuje ruského sponzora na dresech. Nahradí ho jasným vzkazem

Situace mezi Ruskem a Ukrajinou v posledních dnech eskalovala do neúnosných rozměrů, kdy Vladimir Putin nařídil, aby jeho armáda zahájila na Ukrajině "mírovou misi" a vtrhl do země se svými vojsky. Každá akce má i svou reakci a promítá se to i do světa sportu. Ruská obří energetická společnost Gazprom je důležitým sponzorem UEFA a také německého Schalke 04, který má její jméno na dresech. To se nelíbí německému deníku Bild, který bude Gazprom cenzurovat a nahradí jej nápisem Svoboda pro Ukrajinu!

To, o čem se v posledních týdnech dlouho mluvilo, se v pondělí stalo skutečností. Ruský prezident Vladimir Putin uznal nezávislost dvou povstaleckých oblastí na východě Ukrajiny a zahájil zde "mírovou misi", což v praxi znamená, že ruská armáda obsadila území. Západní země za to chystají proti Rusku sankce, protože se tím dopustilo porušení mezinárodního práva. 

Na straně Ukrajiny je i většina světových médií. Hlasitě se proti okupaci ozval i německý Bild, kterému se nelíbí, že obří energetická společnost Gazprom má velký vliv na dění ve světovém fotbale. Nejenže od roku 2012 je partnerem UEFA, ale také sponzoruje tradiční německý klub Schalke 04, který momentálně hraje druhou nejvyšší soutěž. 

Související obsah

​"Musíme sledovat reklamy Gazpromu v televizi během hymny Ligy mistrů, zatímco Putinovy jednotky napadají Ukrajinu," nechápe německý Bild. "Gazprom uvidíme i na dresech Schalke, jako by se jednalo o normálního reklamního partnera, a ne finančníka ruské státní moci, a tím pádem i války," zdůrazňuje médium, které existuje v tištěné a on-line podobě. 

"Schalke a UEFA se snaží ze všeho vykroutit se směšným zdůvodněním, že s Putinovou politikou nemají nic společného. To je lež! Diktátoři samozřejmě používají sport jako nástroj pro své špinavé činy, a to se netýká jen olympijských her v Pekingu," stojí v oficiálním prohlášení Bildu.

Kromě německého klubu je Gazprom jedním z nejhlavnějších partnerů UEFA. Ta nyní jedná o tom, že přesune finále Ligy mistrů z ruského Petrohradu, pokud okupace Ukrajiny okamžitě neskončí. Může se obávat nějakých odvetných kroků od movité ruské společnosti? "Existuje tady nějaká smlouva dlouhodobá na značné částky, stamilionové možná až miliardové, které Gazprom má UEFA platit," zdůrazňuje sportovní právník Jan Šťovíček.

Související obsah

​Není však jasné, jestli ve smlouvě je zahrnuta podmínka, že se finále musí v Rusku odehrát. "Pokud tam ta provázanost není, tak Gazprom nemůže jen tak přijít a říct, my vám ty peníze nedáme, to prostě nejde, ta smlouva platí, i když by UEFA udělala něco, co se Gazpromu nelíbí," vysvětluje Šťovíček.

Z toho důvodu Bild odmítá zveřejňovat jakékoli nápisy Gazpromu. Na dresech Schalke jej fotomontáží nahradí nápisem Svoboda pro Ukrajinu. 

Ruské okupaci Ukrajiny se pochopitelně věnujeme i v Televizních novinách.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události