Hokej

IIHF po nátlaku od Finska vyloučila Rusko i Bělorusko z hokejového MS

IIHF po nátlaku od Finska vyloučila Rusko i Bělorusko z hokejového MS
Finská radost po vyhraném finále na ZOH | Zdroj: Profimedia.cz

Finský hokejový svaz vydal na svých oficiálních stránkách prohlášení, že nevpustí do své země ruské a běloruské hokejisty na sehrání světového šampionátu v Helsinkách a Tampere. Reaguje tak na vpád ruských vojsk na území Ukrajiny. Během pondělního večera pak přišlo i vyjádření Mezinárodní federace ledního hokeje (IIHF), která pozastavila účast ruských a běloruských hokejových týmů v soutěžích pod hlavičkou IIHF.

V tiskové zprávě na oficiálním webu hokejového svazu Finové odsoudili ruskou invazi na území Ukrajiny. Zároveň zahájili jednání s Mezinárodní federací ledního hokeje (IIHF) a údajně měli mluvit také s prezidentem organizace Lucem Tardifem. "Řekli jsme, že finský hokejový svaz požaduje úplné vyloučení Ruska a Běloruska z mezinárodních hokejových aktivit a že nehodláme hrát proti národním týmům těchto zemí," pronesl předseda Harri Nummela.

"Také jsme uvedli, že není možné, aby se Rusko a Bělorusko zúčastnilo květnového mistrovství světa mužů v Tampere a Helsinkách," dodává Nummela.

Jejich apel nakonec přinesl vytoužené ovoce. Během pondělního večera se totiž k celé záležitosti vyjádřila Mezinárodní federace ledního hokeje, která rozhodla, že hokejové týmy Ruska a Běloruska se na akcích pod hlavičkou IIHF do odvolání neobjeví.

IIHF pak také odebrala Rusku pořadatelství juniorského světového šampionátu v roce 2023.

"Byli jsme neuvěřitelně šokováni, když jsme viděli obrázky, pocházející z Ukrajiny. Jsem v úzkém kontaktu se členy ukrajinské hokejové federace a doufáme za všechny Ukrajince, že tento konflikt bude možné vyřešit mírovou cestou a bez nutnosti dalšího násilí," prohlásil ve zprávě šéf IIHF Luc Tardif.

Související obsah

Český hokejový svaz již zakázal Rusku vstup na České hokejové hry, které by se měly uskutečnit na konci dubna, tedy chvilku před již zmiňovaným mistrovstvím světa. S Ruskem odmítají hrát také fotbalové reprezentace Česka, Polska a Švédska v rámci baráže o mistrovství světa v Kataru. Proti Rusku se vymezil například také Dominik Hašek či Wayne Gretzky.

Jakub Krejčík se vyjadřoval k válce na Ukrajině:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události