KHL

Sklenička: Na ruské hráče koukáme stejně, s Jalonenem přijdou úspěchy

Sklenička: Na ruské hráče koukáme stejně, s Jalonenem přijdou úspěchy
David Sklenička Zdroj: Profimedia

David Sklenička toho má za sebou v letošní sezoně spoustu. Zahrál si na olympijských hrách, měl povedenou základní část KHL s finským Jokeritem, ale kvůli vpádu ruských vojsk na Ukrajinu se tým z ruské soutěže odhlásil. Jeho kroky tak zamířily do Kärpätu Oulu, který působí ve finské Liize. Český obránce se ale rozpovídal i o trenéru Pešánovi a možném novém kouči národního týmu Karim Jalonenovi.

Před olympiádou jste říkal, že by bylo super, kdybyste se na ni dostal. V tu dobu tam měli být hráči z NHL, tak jste s tím nepočítal. Nakonec se to povedlo. Jaký to byl zážitek?
Byl to obrovský zážitek. Moc jsem se na to těšil. Těšil jsem se na to, že se podívám, jak to na olympiádě probíhá. Jenže nemůžeme být spokojení s výsledky a výkony, jaké jsme tam předvedli. Tohle bohužel přebilo to pozitivum, že jsem tam byl.

Proč se turnaj tak moc nepovedl? Co týmu chybělo?
Chyběly prostě lepší výkony v zápasech. V kabině jsme byli dobrá parta. Bylo to dobře namixované. Byli tam zkušenější hráči i mladší hráči. Těch teda bylo o něco méně. Asi chyběla generace v těch nejlepších letech, ale jinak nevím, co tomu chybělo. Nevím, jak jsme měli posílit nebo co jsme měli udělat jinak.

Podle vás byl tedy tým poskládán správně? Souhlasil jste i se všemi kroky trenéra Pešána?
Kdybych byl trenér, tak nevím, koho jiného bych nominoval. Příprava byla klasická. Vždycky jsme se připravovali tak, abychom předvedli co nejlepší výkon. Vždycky jsme chtěli být co nejlépe připravení na nejbližšího soupeře. Bohužel to nevyšlo podle plánů. Už asi nemá cenu se babrat v minulosti a musíme se koukat dopředu.

Související obsah

Hodně probíraná jména byla Milan Gulaš a Filip Chlapík. Neříkali jste si v kabině, že vám třeba takoví hráči chybí?
To jsme vůbec v kabině neřešili. Respektovali jsme jména, která na olympiádě byla. Hráče nominovali trenéři a manažer, takže to jde úplně mimo nás. Bavili jsme se v podstatě jenom o tom, co udělat líp.

I když se olympiáda výsledkově nepovedla, odvážíte si z ní něco pozitivního?
Dali mi krásnou zkušenost a zážitek, že jsem se mohl podívat na takhle obrovskou akci. To se podaří jednou nebo maximálně dvakrát za kariéru. Jsem moc rád, že jsem tam byl. Ale pořád to bylo hodně omezené restrikcemi. V podstatě jsme vůbec nikam nemohli. Mohli jsme být jenom ve vesnici nebo na zimáku. To trošku ten celkový dojem kazilo.

Takže jste nenavštívil žádné jiné sporty?
Byli jsme se podívat na ženském hokeji a vedle zimáku byla hala na curling, takže jsme byli i tam. Ale to bylo ještě předtím, než to všechno oficiálně začalo. Tam byl chvilku prostor, ale jinak se nemohlo nikam.

Momentálně se mluví hodně o tom, že by český národní tým měl převzít trenér Kari Jalonen. Jaký vy na to máte názor?
Když jsem se vrátil z olympiády do Jokeritu, tak mi říkal asistent trenéra, že je možnost, že Kari Jalonen převezme český nároďák. Trošku mě to zaskočilo. Ale myslím, že by to bylo dobré oživení celého českého týmu. Kdyby to tak opravdu dopadlo, tak věřím, že se brzy nějaký úspěch udělá.

Letos jste působil v Jokeritu Helsinky, který hrál v KHL. Po úspěšné základní části jste se ale kvůli situaci na Ukrajině odhlásili z play-off. Kdy jste se to dozvěděli a jaké byly reakce?
Minulý týden jsme měli meeting s manažery a s dalšími lidmi, kteří nám řekli, že pokračujeme dál. Jenže situace se změnila. Ve čtvrtek večer jsme se dozvěděli, že jsme se odhlásili z play-off a nebudeme pokračovat v sezoně. Nebylo to pro nás vůbec příjemné. Já jsem v Jokeritu tři roky a pokaždé se v play-off něco stalo. Už je to trošku frustrující, protože ani jeden rok jsme nemohli předvést to, co jsme předváděli v základní části.

Související obsah

Co bude s Jokeritem dál? Oficiálně jste se odhlásili pouze ze zbytku letošní sezony. Bude pokračovat i příští rok v KHL?
To se momentálně řeší. Není vůbec nic jistého. Vůbec se neví, jestli Jokerit bude v KHL pokračovat, nebo ne. Já si úplně nedovedu moc představit, že by se v následující sezoně normálně pokračovalo v KHL. Těžko říct, co bude, ale možná se to nějak vymyslí. Teď navíc odstoupila Riga, která teda nebyla ani v play-off, ale další rok hrát nebude. O Jokeritu se rozhodne v následujících týdnech, možná měsících.

Po celém světě se aktuálně řeší situace na Ukrajině. Řešili jste to v kabině?
Moc jsme se o tom nebavili, jen vím, že něco řešili kluci z Finska. Od té doby, co Rusko napadlo Ukrajinu a my se dozvěděli, že odstupujeme ze soutěže, tak jsme se moc neviděli. Asi jenom jednou, když jsme měli rozlučkovou akci Jokeritu. Tam jsme měli k řešení jiné věci než politiku.

Momentálně většina velkých světových federací zakazuje start ruským a běloruským sportovcům na svých akcích. Souhlasíte s těmito plošnými postihy?
Na jednu stranu určitě. Na druhou stranu si říkám, že ti sportovci za to nemůžou, oni ta rozhodnutí nedělají. Jsou národnosti, jaké jsou. A je škoda, že se nemůžou účastnit velkých akcí. A to nejen v týmových sportech, ale i individuální sportovci. Například ruský pilot ve formuli 1 nemůže v příští sezoně do Británie. Je to pro ně určitě těžké a trošku s nimi i soucítím. Oni nejsou úplně součástí toho, co se momentálně děje. Nemůžou za to.

Přesto se mezi sportovci najdou tací, kteří tuto situaci úplně neodsuzují. Například Alexandr Ovečkin má na svém instagramu stále profilovou fotku s Vladimirem Putinem. Jaký na to máte názor?
Abych řekl pravdu, tak tohle vůbec nevím. Tyhle zprávy příliš nesleduji. Moc nevím, co k tomu říct. Nevím, jestli je Ovečkin jeho podporovatel, nebo ne. To jde úplně mimo mě.

Nemyslíte si, že právě Ovečkin, který má obrovské jméno, se měl proti vpádu ruských vojsk vymezit? Neměl právě on jít příkladem? I třeba pouze změnou fotky.
Asi by to bylo namístě, ale jestli na to má jiný názor než ostatní lidi, to nevím. Netroufám si tvrdit, jak k tomu přistupuje, a nemůžu to hodnotit. Je to asi jeho věc.

Související obsah

Z Jokeritu jste se přesunul do Kärpätu. Jak se to událo?
V sobotu jsme měli rozlučkovou akci a já jsem říkal, že ještě nechci končit sezonu. Byla by hrozně krátká. Poslední klubový zápas jsem odehrál 10. ledna. Od té doby jsem nehrál a řešil jsem, co bude dál. Řešil jsem další možnosti. V sobotu večer mi pak volal trenér z Jokeritu, že dostal nabídku od Kärpätu, že tam může dotrénovat sezonu a jestli tam nechci jít taky. Řešili jsme to pak s agentem a v neděli jsme se domluvili, že tam sezonu dohraju. Jsem moc rád, že ji můžu někde dohrát.

V Kärpätu máte smlouvu do konce sezony. Co dál?
Je to tak. Mám ji do konce dubna. A dál? To se uvidí, až se dozvíme, jestli Jokerit bude pokračovat dál v KHL, nebo ne. Tam mám smlouvu ještě na další dvě sezony. Reálně si ale myslím, že si budu muset hledat nové angažmá. Všechno se to ale bude řešit až po konci této sezony.

Pokud by Jokerit zůstat v KHL, zůstal byste tam?
Mně se tam hrozně líbí a jsem tam spokojený. Asi bych tam chtěl zůstat, ale záleží, jaká bude situace. Uvidíme, co se změní a nezmění. Za pár měsíců budeme moudřejší.

Kdybyste si mohl vybrat, jestli Jokerit v KHL, nebo ve finské lize, co byste si vybral?
Vůbec nevím. Asi by bylo momentálně nejlepší, kdyby šel Jokerit zpět do finské ligy. Myslím, že by se ale v klubu úplně všechno změnilo a vše by fungovalo jinak. Určitě by nebyl takový rozpočet, jaký byl v KHL. Tam jsme vždy měli perfektní servis. Nevím, jestli bych chtěl úplně pokračovat v Jokeritu, kdyby byl ve finské lize. Úplně jsem o tom ale ještě nepřemýšlel.

Související obsah

V Kärpätu je ještě Libor Kašík a Rudolf Červený. Je to výhoda, když jste v týmu s dalšími Čechy?
Jo, je to super. V úterý jsme se dozvěděli, že oba podepsali. I kdyby tu ale nikdo nebyl, tak by to nebyl problém. Nějak bych se tu zabavil.

V týmu máte také dva ruské hokejisty. Řešil jste s nimi situaci na Ukrajině?
Vůbec. Když jsme přišli, tak jsme měli úvodní meeting, kde bylo řešeno, že se tu národnosti vůbec nebudou řešit. Je úplně jedno, jestli je někdo Rus, Fin nebo Čech. Jsme tu všichni za jiným účelem, kterým je hokej. Jsme v jednom klubu a jsme v tom všichni společně. S ruskými spoluhráči jsme to opravdu vůbec neřešili.

Není to tedy tak, že by teď na ně někdo koukal jinak?
Ne, vůbec ne.

Jste ve Finsku třetím rokem. Jak ovládáte finštinu?
Neumím téměř nic. Vlastně umím jenom sprostá slova. Jinak se vůbec nechytám. Kdybych asi měl větší snahu, tak bych něco pochytil. Naštěstí ve Finsku mluví všichni dobře anglicky, takže ta potřeba tam taková není. I meetingy nám překládají do angličtiny nebo rovnou v angličtině jsou. V tomhle problém není.

K olympijským hrám se vyjádřil i útočník Michal Řepík:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události