Motorsport

Rus Mazepin nakonec v F1 končí, stáj Haas s ním rozvázala smlouvu

Rus Mazepin nakonec v F1 končí, stáj Haas s ním rozvázala smlouvu
Nikita Mazepin se svou bývalou formulí | Zdroj: Profimedia.cz

Nikita Mazepin nakonec nebude závodit v letošní sezóně F1 v týmu Haas, který s ním ukončil kontrakt. Stalo se tak nejspíše po velkém tlaku společnosti, která odsuzuje ruskou agresi na Ukrajině. Direktoriát organizace FIA mu pouze zakázal ukazovat vlajku své rodné země.

Třiadvacetiletý rodák z Moskvy je synem ruského oligarchy a široká veřejnost si přála jeho vyhození z oblíbeného závodu. "Nikito Mazepine, ty za****ej ret***e. Běž do Ruska a závoď sám se sebou. Stejně budeš poslední," napsal například na svůj twitter Jeremy Clarkson z pořadu Top Gear. Jeho jednání bylo ovšem považováno za přehnané. 

Haas se nakonec s ruským závodníkem rozloučil v sobotu ráno. "Tým Haas se rozhodl s okamžitou platností ukončit partnerství s firmou Uralkali a také jezdcem Nikitou Mazepinem. Jako celá komunita F1 jsme šokováni z invaze ruských vojsk na půdě Ukrajiny," stojí v oficiálním prohlášení stáje, která má aktuálně jediného jezdce, a to Micka Schumachera.

Související obsah

Největším problémem pro fanoušky a veřejnost byly vazby Mazepinova otce na Vladimira Putina, který je zodpovědný za již zmiňovanou invazi na Ukrajinu. Ruský jezdec měl i své zastánce, on sám údajně se situací na Ukrajině vůbec nesouhlasí. V programu sezóny F1 bude navíc vynechána Velká cena Ruska. 

"Jsem zklamaný z toho, že byla má smlouva v F1 ukončená. I když chápu všeobecné obtíže, moje ochota přijmout navrhované podmínky, aby bylo možné pokračovat, byly zcela ignorovány a v tomto jednostranném kroku nebyl dodržen žádný proces. Lidem, kteří se mě snažili pochopit, patří mé velké díky. Doufám, že se opět potkáme v lepších časech," pronesl sám Mazepin na svém Twitteru.

Nové stroje před sezónou F1 představilo Ferrari:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události