Fotbal

Krejčí, Pavelka nebo Dočkal? Nemyslím si, že jsou pro Spartu vhodní, říká Siegl

Krejčí, Pavelka nebo Dočkal? Nemyslím si, že jsou pro Spartu vhodní, říká Siegl
Horst Siegl

Historicky 302. pražské fotbalové derby skončilo lépe pro Slavii, která vyhrála 2:0 a vzdálila se tak svému soupeři na rozdíl deseti bodů, což podstatně snížilo naděje Letenských na mistrovský titul. Podle Horsta Siegla ale není ještě vše ztraceno. Legendu Sparty hlavně trápí opakovaně četně zaplněná marodka a nedostatečné výkony zkušených hráčů, kteří by měli tým z Letné táhnout. O svých dojmech po derby promluvil pro TN.cz.

Sparťané před nedělním derby ztráceli na Slavii a Plzeň sedm bodů, když měli ještě dohrávku proti Jablonci k dobru. Porážka s odvěkým rivalem jim ale situaci ještě více zkomplikovala. Navíc mají horší vzájemné zápasy s oběma týmy na čele tabulky. "Těžko se to hodnotí, ale ukázalo se, že Slavia byla na derby lépe nachystaná a zvládla ho. Tlak byl na Spartu i na Slavii, protože Plzeň ta utkání taky zvládá. Nechci říct, že je pro Spartu úplně ztracený titul, protože se ty týmy v nadstavbě potkají. Ztráta je veliká, ale Slavia i Plzeň ještě mohou v lize někde zaváhat. Teď je pro ni důležitá dohrávka v Jablonci a hlavně finále MOL Cupu, které by jí zaručilo příští rok v poháru," myslí si Siegl.

Slavia byla v utkání aktivnějším týmem, když svěřence trenéra Vrby přestřílela 15:9 a na branku, kterou bránil Dominik Holec, zamířilo celkem osm pokusů, zatímco sparťané ohrozili Ondřeje Koláře pouze dvakrát. "Sparta si vypracovala dvě slušné příležitosti, ale zaváháním nebo reakcí hráčů se nedostali úplně do šance, takže Slavia vyhrála asi zaslouženě," všiml si čtyřnásobný král střelců české ligy. 

Letenský klub před zápasem tradičně trápila velká marodka, když byl do utkání připravený jediný čistokrevný útočník - Tomáš Čvančara. "Ukázalo se, že v utkání chyběl třeba žolík Pulkrab, který by svým důrazem na Slavii platil. Na druhou stranu Sparta během zápasu stáhla jediného útočníka, když potřebovala vyrovnat, a když se podíváte na lavičku, tak tam další útočník nebyl," narážel Siegl na fakt, že Tomáš Čvančara odešel ze hřiště už v 59. minutě, když ho na trávníku vystřídal Adam Karabec a na hrot se posunul Adam Hložek.

Související obsah

​Devatenáctiletý talent se ani v jedenáctém derby nedokázal prosadit, ale přesto je nejproduktivnějším hráčem ligy. Podle Siegla by měli mladí hráči dostávat více prostoru. "Myslím si, že prostor mladí hráči ve Spartě dostávají, ale mohlo by ho být více. Třeba v pohárovém utkání proti Slavii nastoupili skoro samí mladí hráči a zvládli to. Pak přišel zápas ligový a tam se to otočilo. My nejsme na tréninku, vidí je trenéři a podle toho se rozhodnou. Mladí hráči ve Spartě určitě perspektivu mají, ale tlak veřejnosti na výsledky je obrovský, kdy se zkrátka musí vyhrávat každý zápas," je si vědom Siegl. 

Naopak očekávané opory nenaplňují předpoklady, s jakými do Sparty přišly. "Nechci si říct, že se hráči jako Dočkal, Čelůstka, Krejčí nebo Pavelka vrátili jen na důchod, ale nejsem si jist, že to jsou vhodné typy, aby Spartu z marastu dostali. Také spadli do průměru," hodnotí dlouholetý hráč Sparty, ale větší problém vidí jinde. 

"Mně se nelíbí momentální stav zraněných hráčů, protože to už je dlouhodobá etapa, a to by možná chtělo rozklíčovat, kde je problém. Třeba Hovorka byl dlouhodobě zraněný a hned naskočil a pak máte Hojera, který už teď byl třikrát na lavici a stále nebyl schopný odehrát celý zápas. Je tam rozdíl v obětování samotných hráčů, jestli chtějí jít i přes bolest a na krev," všiml si Siegl.

Související obsah

​Když trenér Pavel Vrba přišel do Sparty, vyhlásil, že chce do roka a půl hrát Ligu mistrů, což znamenalo nutnost vyhrát v letošní sezoně titul, ale k tomu je momentálně hodně daleko. Je tedy pozice kouče nahnutá, i když před pár týdny prodloužil smlouvu? "Sparta má vždycky před sezonou ty nejvyšší cíle, což jsme zažili i my, tak je to správný, ale ty cíle se nenaplňují. Koloběh trenérů ve Spartě za poslední roky je strašidelný a házet to jen na něj také nejde. Dělat unáhlené kroky by asi nebylo ideální, počkat do konce sezony a pak si to vyhodnotit," myslí si klubová legenda, která se Spartou vyhrála jedenáct ligových titulů.

Kaňkou na nedělním zápase bylo i chování fanoušků. Slávisté i přes to, jaká ve světe vládne situace, rozprostřeli přes celou tribunu transparent s nápisem "Smrt Spartě!" s obrázkem Dobrého vojáka Švejka a sparťané reagovali tradičním antisemitským pokřikem "Jude Slavie". Navíc k tomu po utkání zdemolovali toalety na stadionu.

Související obsah

"Nechci říct, že by to k derby mělo patřit, ale objevuje se to na každém derby. Já jsem tam byl osobně a musím říct, že byla úžasná atmosféra a i ten fotbal pak vypadá jinak. Když to srovnám s pohárem, kde bylo tisíc lidí, tak ten rozdíl byl velký. Pak ještě sparťanští fanoušci zdemolovali toalety a zapálili sedačky a od tohoto by se měli odprostit, i když chápu, že frustrace z výkonu týmu tam může být. Mělo by ale platit pravidlo: 'Fandi, ale zůstaň člověkem," myslí si střelec 176 ligových gólů. 

Sparta na podzim oslavila 128 let od vzniku klubu a při té příležitosti nastoupila ve speciálních dresech.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události