Tenis

Po šokujícím konci Bartyové má ženský tenis novou vládkyni. Přepisovala historii

Po šokujícím konci Bartyové má ženský tenis novou vládkyni. Přepisovala historii
Polská tenistka Iga Swiateková Zdroj: Profimedia

V tenisovém světě se mění zaběhnuté pořádky. Ještě nikdy v historii se nestalo, aby na čele singlového žebříčku stanul tenista nebo tenistka polské národnosti. To se od 4. dubna změní. Po aktualizaci pořadí, které zahrnuje také fakt, že Ashleigh Bartyová ukončila kariéru, se na prvním místě objeví Iga Swiateková. Na druhém místě je momentálně Barbora Krejčíková, ale během turnaje v Miami ji může předstihnout aktuálně třetí Španělka Badosaová.

Tak tohle tu ještě nebylo. Čtvrtý duben se stane datem, které definitivně vstoupí do polské tenisové historie. Co se nepovedlo legendární hráčce Agnieszce Radwanské, která to v žebříčku nejvýše dotáhla na druhé místo, dokázala teprve dvacetiletá Iga Swiateková. Definitivní razítko tomu dala výhrou na turnaji v Miami, když na kurtu zcela znemožnila Švýcarku Golubicovou, kterou porazila 6:2 a 6:0. 

"Tento okamžik jsem si nikdy ani nepředstavovala. Protože, abych řekla pravdu, soustředila jsem se jen na tenis a pracovala den za dnem. Nikdy jsem nevěřila, že se to skutečně může stát," řekla mladá Polka na tiskové konferenci. 

Související obsah

​​Tohoto úspěchu dosáhla Swiateková také proto, že dosavadní královna Ashleigh Bartyová oznámila ve středu nečekaný konec kariéry. Ačkoliv mohla dál v žebříčku zůstat, což by ji na čele ještě několik týdnů udrželo, nechala se dobrovolně vyškrtnout. "Pokud by se Iga stala jedničkou, nemohlo by to dopadnout lépe. Je to neuvěřitelná osobnost a skvělá tenistka. Způsob, jakým přináší na kurt svěží a nebojácnou energii, je neuvěřitelný," vyjádřila se Australanka ve čtvrtek na adresu Swiatekové.

https://www.instagram.com/p/Cbi_qFhMK7O/

Swiateková se tak stane 28. ženou, která se objeví na čele ženského tenisového žebříčku. Je také nejmladší ženou od dob Caroliny Wozniacké, které se tento úspěch podařil. Dánská hráčka byla pouze o 216 dní mladší. Další tenistkou, která se dokázala na piedestal ženského tenisu probojovat už ve dvaceti letech, byla Belgičanka Kim Clijstersová. 

"Vidět, jak Iga roste jako tenistka, je pro mě tak krásné. Tahle hráčka má průbojnost, kterou obdivuji, a je mi velmi blízká. V minulosti měla skvělé výsledky, ale stále se chce zlepšovat. Na rozdíl od jiných, které vyhrály grandslam a řekly si: 'Ach konečně, zvládla jsem to, všude, kam jdu, se mnou zacházejte jako s princeznou.' Jen proto, že jste hráč číslo 1, neznamená, že byste se k ostatním měl chovat jinak. Mám pocit, že Ash Bartyová to zvládla perfektně a myslím, že Iga bude to stejné. K ostatním lidem kolem ní chová velký respekt," vysekla Swiatekové poklonu čtyřnásobná grandslamová vítězka v singlu a trojnásobná šampionka Turnaje mistryň. 

Související obsah

Swiateková už dokázala v kariéře vyhrát jeden grandslam, když v roce 2020 zcela suverénně ovládla French Open. Celkem posbírala pět turnajových titulů a během své krátké kariéry si připsala už 166 výher na okruhu WTA. Stane se tak první polskou tenistkou, která stane na čele tenisového žebříčku. Ze země našeho severního souseda to dokázal pouze Lukasz Kubot, kterému se to ale povedlo "pouze" ve čtyřhře. 

Bývalá česká tenistka Andrea Hlaváčková se vyjádřila ke konci kariéry Ash Bartyové.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události