Hokej

Zlínský hokejový klub pomáhá. Stará se o desítky malých hokejistů z Ukrajiny

Zlínský hokejový klub se stará o desítky malých hokejistů z ukrajinského Záporoží. Ti museli před dvěma týdny opustit své město a často jen s matkami utekli za hranice. Ve Zlíně a okolí teď začínají nový život.

Nejstarším dětem je čtrnáct, nejmladší ještě nechodí ani do školy. Před pár týdny kluci i holky trénovali doma v Záporoží. Jenže potom přišel ruský útok a desítky ukrajinských dětí skončily ve Zlíně.

"Mají možnost tady být na ledě, mají možnost být dobře ubytovaní, mají denně hodinku ledu. Jako trenéři se tady střídáme," prozradil kouč Radek Pšurný. "Nejdříve nás přijelo autobusem 44, polovina dětí a polovina rodičů. Potom přijela ještě část našeho družstva," popsala maminka jednoho z dětí.

Zabalit hokejovou výstroj bylo většinou to poslední, na co při útěku mysleli. V okolí Záporoží už se totiž bojovalo a výbuchy byly slyšet i ve městě. "Vypomohl klub. Oslovovali jsme rodiče, kteří mají doma starší výstroj a různě jsme je vybojovali," dodal Pšurný. "Máme pro děti někde zajištěné školy, školky a na zimáku dvakrát týdně probíhá výuka češtiny," doplnil další trenér Tomáš Jankovič.

Související obsah

​"Od příštího týdne začnou děti chodit do školy. Jak to bude dál, to nevím, ale chci pracovat, abych zabezpečila děti," říká jedna z maminek. "Plánuji, že budu dělat online, takže mohu pracovat odkudkoliv na světě," přidala další.

Jak dlouho tu malí hokejisté ze Záporoží zůstanou, nikdo netuší. Vedení klubu ale už teď plánuje, že je na letní přípravu spojí se zlínskými vrstevníky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události