Další sporty

Krasobruslařka Valijevová se vrátila na led. Její dopingový skandál se stále řeší

Krasobruslařka Valijevová se vrátila na led. Její dopingový skandál se stále řeší
Krasobruslařka Kamila Valijevová | Zdroj: Profimedia.cz

Ruská krasobruslařka Kamila Valijevová se o víkendu vrátila k závodění. Teprve 15letá sportovkyně, u které se nadále řeší její dopingový prohřešek, se zúčastnila soutěže Pohár Prvního kanálu v ruském Saransku a skončila druhá.

Talentovaná Valijevová naposledy soutěžila na olympijských hrách v Pekingu, nyní neskrývala radost ze svého návratu na ledovou plochu. "Jsem velmi šťastná, že jsem mohla být opět na ledě. Je to neuvěřitelný pocit. Fanouškové mi dávají energii, když se cítím unavená. Kvůli nim tak mohu pokračovat dále," uvedla ruská krasobruslařka, která skončila ve zmíněném závodě na druhém místě za první olympijskou vítězkou Annou Ščerbakovovou.

Rusko i Bělorusko se nemohly zúčastnit letošního mistrovství světa v krasobruslení, jelikož jim Mezinárodní bruslařská unie zakázala kvůli událostem na Ukrajině startovat.

U 15leté závodnice se navíc stále řeší dopingová kauza. U Kamily Valijevové se totiž den po výhře v závodě družstev na olympijských hrách v Pekingu zjistil pozitivní dopingový nález z prosince 2021.

Související obsah

​Ruskou závodnici tak začala na popud ostatních sportovních organizací vyšetřovat Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS), která ale nakonec rozhodla, že Valijevová může prozatím startovat. Ruska se tak zúčastnila i olympijského závodu žen, kde skončila čtvrtá. Závod družstev, kde 15letá krasobruslařka s ruským týmem získala zlato, však neměl do konce olympiády medailový ceremoniál, a není tak jisté, zdali nebude Rusům vítězství odebráno.

Pokračující kontroverze kolem pozitivního testu ruské krasobruslařky na doping stále pokračuje a verdikt či případný trest není znám. Světová antidopingová agentura (WADA) mezitím uvedla, že bude vyšetřovat okolí Kamily Valijevové včetně trenérky Eteri Tutberidzeové.

Podívejte se na kurz krasobruslení v pořadu Víkend:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události