Motor i Sparta postupují. Pražané udolali Tygry ve druhém nejdelším duelu historie

Hokejisté Sparty slaví gól Zdroj: profimedia.cz

Hokejisté Sparty v obrovsky dramatickém zápase porazili Liberecké Bílé Tygry 5:4 v prodloužení a slaví postup do semifinále extraligy. Utkání rozhodl v rekordním čase 103:28 obránce Tomáš Pavelka. Jednalo se tak o druhý nejdelší zápas v historii Tipsport extraligy. Dalšími semifinalisty jsou i hráči Českých Budějovic. V pátém zápase čtvrtfinálové série proti Pardubicím dokázali na domácí půdě porazit soupeře 4:3 a mohou se radovat. Dvěma góly se na triumfu podílel jubilant Lukáš Pech, který odehrál svůj tisící zápas v extralize. Po jedné trefě přidali Daniel Voženílek a Michal Vondrka, jenž zaznamenal vítězný gól.

Motor si i přes poslední pardubické vítězství udržel v sérii náskok a měl na domácím ledě v pátém zápase mečbol. Zápas o všechno začal pořádnou přestřelkou. V čase 01:19 šikovně otečoval Hrádkovo nahození od modré Tomáš Kaut a otevřel skóre. V 5. minutě ale bylo vyrovnáno.

Milan Gulaš našel parádní zadovkou zpoza pardubické klece Lukáše Pecha a ten ve svém jubilejním extraligovém zápase s číslem tisíc nezaváhal a poslal zblízka kotouč do sítě. Dynamo si však vzalo o minutu později ztracené vedení zpět. Po Voženílkově chybě za brankou se puku zmocnil Ciencala a nabil volnému Říčkovi, který nekompromisně propálil Hrachovinu.

Ten následně na pár vteřin opustil střídačku a mezi tři tyče se postavil Jan Strmeň. Brankářskou šarádu ale dokončil, když se ze střídačky takřka ihned vrátil do brankoviště a jeho kolega se vrátil do pozice dvojky.

Na startu druhé třetiny se za předchozí chybu vykoupil českobudějovický forvard Voženílek. Ten se v čase 24:41 dostal k vyražené střele a povedenou dorážkou dopravil kotouč za bezmocného Frodla.

Dynamo nesložilo zbraně a v polovině základní hrací doby znovu udeřilo. Košťálek zacílil od modré a puk se od brusle Filipa Koffera dostal až za brankovou čáru. Motor ještě před sirénou znovu srovnal krok. Zodpovědnost na sebe znovu vzal Lukáš Pech a tvrdým projektilem od modré se zapsal do střelecké listiny.

Poslední slovo měl znovu Motor, který v čase 56:02 rozhodl o vítězství i postupu do semifinále. Rozhodující trefu zaznamenal Michal Vondrka, který se dostal do samostatného úniku a kličkou do bekhendu překonal Frodla. Hráči Motoru si tak zajistili čtvrtý triumf a po vítězství v sérii 4:1 postupují do semifinále.

Sparta hrála s Libercem druhý nejdelší zápas historie

Sparta měla v duelu s Libercem stejnou výchozí pozici jako Motor – nad Libercem vedla už 3:1 na zápasy a z postupu se tak mohla radovat na domácí půdě. Start páté vzájemné bitvy se ale lépe povedl hostujícímu celku.

Tygr Ordoš dostal v čase 03:42 nabito do předbrankového prostoru a zblízka bez otálení propálil Machovského. Sparťané ale zkraje 7. minuty vyrovnali gólový účet utkání. Z dobré pozici zamířil na libereckou svatyni David Tomášek a poslal kotouč za Kváčova záda.

Ještě v téže minutě ale Liberec znovu přiklonil výsledek na svou stranu. Gríger v přečíslení naservíroval kotouč Adamu Dlouhému, a ten zacílil přesně mezi Machovského betony. Pražané ve 14. minutě ale znovu dorovnali skóre, když se prosadil Adam Polášek.

Přelívání ve skóre pak pokračovalo i ve druhé třetině. Na 3:2 zvýšila opět Sparta díky trefě Buchteleho. Následně ale stejný hráč fauloval a Filippi z přesilovky opět srovnal. Bílí Tygři navíc za 31 vteřin otočili skóre. Jan Šír vystihl rozehrávku Sparty a bylo to 4:3. Ani tento moment ale Spartu nezlomil. Domácí skórovali v čase 39:05 a zásluhu na tom měl Adam Polášek.

​Ve třetí třetině už gól nepadl a šlo se tak do prodloužení. To se ale zvrtlo v obrovské drama. Nakonec se zápas dostal až do třetího prodloužení, kde v čase 103:28 skóroval sparťanský obránce Tomáš Pavelka. Gól musely ještě na základě trenérské výzvy Liberce prověřit rozhodčí, ale nakonec branku uznali a poslali Spartu do semifinále extraligy.

Postupová trefa domácích z třetího prodloužení se navíc zařadila na druhé místo v historii nejdelších zápasů Tipsport extraligy. Stále tak vede duel Českých Budějovic a Vítkovic v pátém předkole z roku 2013, který rozhodl v čase 113:52 vítkovický útočník Peter Húževka.

Výsledky 5. zápasů čtvrtfinále hokejové Tipsport extraligy:

HC Motor České Budějovice – HC Dynamo Pardubice 4:3 (1:2, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 5. Pech (Gulaš, Šenkeřík), 25. D. Voženílek (Bučko, Valský), 38. Pech (Šenkeřík), 57. Vondrka (Valský, J. Novotný) – 2. T. Kaut (Hrádek, J. Kolář), 6. Říčka (Cienciala), 30. Koffer (Košťálek, O. Vála)

HC Sparta Praha – Bílí Tygři Liberec 5:4 v prodloužení (2:2, 2:2, 0:0 - 1:0)