Hokej

Jak dopadne draft NHL? Slovák by se mohl stát dokonce jedničkou

Jak dopadne draft NHL? Slovák by se mohl stát dokonce jedničkou
Juraj Slafkovský Zdroj: Profimedia

Draft NHL v letošním roce proběhne 7. a 8. července. A tradičně se rojí otázky, kdo se stane jedničkou. Letos se mluví o několika jménech a jedním z nich je i slovenský hokejista Juraj Slafkovský. Podle renomovaného zámořského novináře Coreyho Pronmana, který se mládežnickým hokejem zabývá, by se Slafkovský mohl stát i jedničkou. Z Čechů nejvýše řadí Davida Jiříčka.

Aktuálně jako jedničku vidí kanadského centra Shanea Wrighta, který hraje za Kingston v OHL, jehož je kapitánem. Osmnáctiletý hokejista hrál i na loňském juniorském světovém šampionátu. Ještě když patřil do výběru 17letých, tak na mistrovství světa U18 dovedl Kanadu ke zlatu, když v pěti zápasech dal devět gólů a celkově si připsal 14 bodů.

Už v 15letech dostal výjimečný status, aby mohl hrát v OHL, kde za 58 zápasů zaznamenal 66 bodů, z čehož bylo 39 gólů. Podle Pronmana byl dlouhou dobou jasným favoritem na jedničku draftu, ale v dalším průběhu sezony se jeho "náskok" snižoval. Podle něj nemá ve své hře žádnou zásadní chybu, ale nic, co by vás vyloženě zvedlo ze židle. I když aktuálně má podle zámořského experta bruslení a ovládání puku jako hráči v NHL. Wright má ovšem skvělou střelu a je schopný trefovat rohy i z velké vzdálenosti.

Související obsah

​Na druhé místo aktuálně tipuje slovenské levé křídlo Juraje Slafkovského, který působí ve finském TPS Turku a je stálým členem sestavy A týmu. Navíc se mu extrémně povedly olympijské hry, kde byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje a pomohl Slovensku vybojovat bronzovou medaili. Ještě v 17 letech reprezentoval Slovensko na juniorském světovém šampionátu, na kterém pomohl porazit Švédsko. Podle Pronmana má na to, aby se stal špičkovým útočníkem NHL, a to především díky své rychlosti. Dokonce se mluví o tom, že by po něm mohl sáhnout hned první tým, který bude volit.

Prvním Čechem v Pronmanově výčtu je David Jiříček, kterého aktuálně tipuje na pozici číslo čtyři. Osmnáctiletý obránce stabilně nastupoval v extraligové Plzni a mezi muži se neztratil. Byl nominovaný na juniorský světový šampionát, kde se ale zranil. Nastoupil i za A-tým na Karjala Cupu. Podle Pronmana je výhodou jeho výška, střela, ale na obránce také slušná technika. I když nemá vzhledem ke svým fyzickým dispozicím ideální bruslení, přesto by se v NHL mohl prosadit, ale nějakou dobu to bude trvat.

Související obsah

​V první pětce draftu by se mohl objevit další slovenský hráč. Tím je 18letý obránce Šimon Nemec, hrající za slovenskou Nitru. Díky působení v nejvyšší slovenské soutěži má za sebou už spoustu zápasů mezi muži, což mu hraje do karet. Má za sebou i velké mezinárodní zkušenosti. Hrál na juniorském mistrovství světa, kde patřil mezi nejlepší slovenské hráče. Na minulém Hlinka Gretzky Cupu byl vyhlášen dokonce nejlepším obráncem turnaje. Loni si zahrál i na seniorském mistrovství.

Pronman vyzdvihuje především jeho skvělou techniku a hokejové myšlení. Navíc má velmi dobrou střelu i přihrávku. Fyzicky na tom není sice nikterak extra, ale bruslení má na výborné úrovni.

Erik Černák, další slovenský hokejista, který už je v NHL, vstřelil neuvěřitelný gól:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události