Fotbal

Dostane se Itálie přece jen do Kataru? Zachránit ji může přístup Íránu k ženám

Dostane se Itálie přece jen do Kataru? Zachránit ji může přístup Íránu k ženám
Itálie v baráži překvapivě prohrála se Severní Makedonií | Zdroj: Profimedia

Fotbalistům Itálie zničehonic svitla naděje, že si ještě zahrají na mistrovství světa v Kataru. Pomoci jim může případná diskvalifikace Íránu kvůli tomu, že dvěma tisícům žen zakázal opakovaně vstup na stadion. Uvolněné místo tak může připadnout reprezentaci z Apeninského poloostrova, jelikož je z nekvalifikovaných týmů nejvýše ve světovém žebříčku národních týmů.

Když Itálie minulý týden prohrála v baráži se Severní Makedonií 0:1, bylo to překvapení pro celý fotbalový svět. Úřadující mistři Evropy tak přišli o účast na světovém šampionátu, když po druhém místě v kvalifikační skupině nezvládli ani vyřazovací duel. Fotbaloví fanoušci tak začali smutnit, že na přelomu listopadu a prosince se nebudou moci kochat uměním Gianluigiho Donnarummy, Jorginha, Verrattiho, Immobileho, Insigneho a dalších italských hvězd. Nyní jim ale podle tamních médií svitla naděje.

Ve hře je vyřazení již kvalifikovaného Íránu, který v utkání s Libanonem na Imam Reza Stadium nepustil dva tisíce žen, ačkoli měly platný lístek. "Na zápas bylo prodáno 12 500 lístků, z toho 2 000 patřilo ženám," informovala íránská zpravodajská agentura ISNA. Organizátoři prý chránili ženy proti maskulinní atmosféře.

V Íránské islámské republice je ženám odepřena účast na sportovních utkáních ustanovením z roku 1979. FIFA však v roce 2019 nakázala tamní fotbalové federaci, aby byl něžnému pohlaví umožněn vstup na stadiony bez omezení, čemuž bylo vyhověno pouze částečně. Až v lednu tohoto roku mohly dámy po více než téměř třech letech opět sledovat mezinárodní fotbalové utkání, když se Írán v rámci kvalifikace na světový šampionát utkal s Irákem.

Jelikož se jednalo o opakovaný přestupek, na který FIFA už v minulosti několikrát upozorňovala, hrozí za tuto recidivu tvrdý trest, a to diskvalifikace ze světového šampionátu. Pokud by se tak opravdu stalo, bylo by třeba najít náhradu a tou by mohla být Itálie jakožto nejvýše umístěná reprezentace z těch, které se nekvalifikovaly. Momentálně patří národnímu týmu z Apeninského poloostrova šesté místo. 

Že něco není v pořádku, potvrdil na twitteru i člen íránské fotbalové federace Mehrdad Seradž. "Objevují se znepokojivé zprávy o rozhodnutích FIFA a AFC (Asijská fotbalová federace). Již dříve jsem zdůrazňoval, aby ti na ministerstvu sportu navrhli fotbalové federaci cestu, jakou se vydat. Buďte zodpovědní za svá rozhodnutí," vyzval parlament. 

Související obsah

​Barážový kat Itálie už další překvapení nepřipustil, když v následujícím zápase prohrál na hřišti Portugalska 0:2 díky dvěma gólům Bruna Fernandese.

O šanci hrát na mistrovství světa přišli kvůli agresi na Ukrajině i Rusové. Přesto uvedli, že plánují žádat o pořadatelství mistrovství Evropy: 

TN.cz

MS ve fotbale on-line

Fotbalové mistrovství světa se letos koná v Kataru od 20. listopadu do 18. prosince. Na našem webu vám nabídneme veškeré aktuality, program turnaje i výsledky

Speciál ms ve fotbale 2022
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události