šipky

Šipkař Clayton ovládl osmý večer Premier League s famózním průměrem

Vítězem osmého večera Premier League v Birminghamu se stal Velšan Jonny Clayton, který ve finále převálcoval Jamese Wadea 6:1, když předvedl výborný průměr na tři šipky přesahující 111 bodů. V rámci Premier League se tak raduje ze svého druhého letošního vítězství, jež jej katapultovalo na druhé místo v průběžné tabulce za Michaela van Gerwena, který má stejně bodů. Tabulkově si polepšil i poražený finalista, jenž z poslední osmé pozice vyskočil na páté místo.

Do prvního čtvrtfinále nastoupil vedoucí muž průběžného pořadí Premier League Michael van Gerwen proti Jamesi Wadeovi. Zkušený Nizozemec vyhrál rozhoz na střed, a tak začal podávat, čehož dokázal v prvním legu využít a dostal se do vedení 1:0. Další tři hry ale šly na stranu Wadea, který měl i dvě šipky na výhru dalšího legu, ale nedokázal zavřít, a tak Gerwen snížil na 2:3. To byl ale poslední úspěch, který historicky pětinásobný vítěz Premier League zaznamenal. Wade mohl v posledním legu dokonce zavřít 170, ale místo bullu si přihrál na D20, který první šipkou zavřel. Přerušil tak sérii tří porážek ve čtvrtfinále v řadě. 

O postup do semifinále si to rozdali poslední vítěz Premier League turnaje Joe Cullen a bývalá světová jednička Gerwyn Price. Toho trápí zdravotní problémy s odhodovou rukou a tento handicap jej na začátku utkání zřejmě limitoval, když prohrál první čtyři legy. Pak ale Cullen nevyužil několik šancí na doublech, díky čemuž se Price přiblížil na rozdíl jediného legu a navíc měl výhodu podání. Cullen se ale nenechal znervóznit, další dva legy vyhrál a postoupil do dalšího kola. 

Související obsah

​Ryze skotský duel nabídlo třetí čtvrtfinále. Aktuální světová jednička Peter Wright do něj vstoupil ve velkém stylu, když zavřel ve čtvrtém kole 140 bodů. Do trháku se Wright mohl dostat ve čtvrtém legu, ale ani jedna z devíti šipek neskončila v doublu, a tak jeho krajan srovnal na 2:2. Neproměněné šance jej poznamenaly i v dalších dvou lezích, které dokázal Anderson vyhrát, a utekl do vedení 4:2. V sedmém legu se ale Wrightovi podařil další vysoký závěr, kdy trefil 156 bodů, a snížil na rozdíl jednoho legu. Následně svého soupeře brejkl, čímž srovnal na 4:4 a diváky čekala velmi dramatická koncovka. V ní byl nakonec úspěšnější Wright a díky výhře 6:5 postoupil do semifinále. 

Poslední čtvrtfinále bylo o dost jednoznačnější. Jonny Clayton vyhrál první tři legy a směřoval za vítězstvím. Michaelu Smithovi se sice následně podařilo zavřít 121, ale to bylo od 31letého Angličana vše. Další tři hry šly opět na stranu Claytona, který zápas uzavřel s průměrem 99,53 bodu na tři šipky. Trochu paradoxní je, že Smith i přes prohru měl o 28 setin bodu průměr lepší. Na finále z minulého večera tak Smith nenavázal, naopak Clayton postoupil do druhého semifinále v řadě. 

Čtvrtfinále:

Michael van Gerwen James Wade 2:6

Joe Cullen – Gerwyn Price 6:3

Peter Wright – Gary Anderson 6:5

Jonny Clayton – Michael Smith 6:1

Semifinále mezi Wadem a Cullenem bylo až do pátého legu vyrovnané, když si oba hráči drželi svá podání. Poté se ale podařilo staršímu z obou hráčů soupeře brejknout, když zavřel v pátém kole a utekl do vedení 4:2. I další dvě hry ovládl James Wade a po výhře 6:2 postoupil do finále. Pro pátého hráče světa to byla teprve druhá finálová účast v letošní sezoně Premier League. Cullen po minulém vítězství končí v semifinále. 

Související obsah

​Stejně jako ve čtvrtfinále se Peterovi Wrightovi povedl vstup i do zápasu s Jonnym Claytonem, když zavřel na jedenáct šipek. Parádní podívanou nabídl i druhý leg, kdy oba hráči byli po devíti šipkách na 121 bodech. Nakonec se Wrightovi podařilo zavřít čtrnáctou šipkou a utekl na rozdíl dvou legů. Ve třetím legu netrefil Wright pět šipek na double, čehož Clayton využil a snížil. I následný leg šel na stranu Velšana, který srovnal na 2:2. V této době si oba hráči drželi průměr na tři šipky vysoko přes sto bodů. 

Vysoký nadstandard drželi oba hráči i v následujících hrách, kdy si drželi svá podání až do stavu 4:4, pak ale Wright netrefil double 20, čehož Clayton využil a poprvé v zápase šel do vedení a byl jeden leg od postupu do finále, navíc začínal na podání. Snakebite měl sice jednu šipku na srovnání, ale netrefil ji a Velšan postoupil do svého třetího letošního finále. Wrightovi k postupu nestačil ani průměr 107,71 na tři šipky.

Semifinále:

James Wade - Joe Cullen 6:2

Peter Wright - Jonny Clayton 4:6

Jonny Clayton využil rozehranosti z předchozího utkání a do finále vstoupil velmi dobře, když ihned vzal Wadeovi podání. Vyhrál i následující leg, když si držel průměr na tři šipky přes sto bodů, naopak Wadeovi se s 65 body vůbec nedařilo. Třetí leg se už Angličanovi povedl lépe. Zavřel přes dva doubly a snížil na 1:2. Wadea to ale byla spíše jen labutí píseň, protože další čtyři legy ovládl Clayton a celkově vyhrál 6:1. O drtivém vítězství svědčí i rozdíl v průměru na tři šipky. Zatímco Clayton se dostal přes 111 bodů, Wade se musel spokojit s necelými 84. 

Clayton si tak připsal druhé vítězství v letošní Premier League a dotáhl se bodově na prvního Michaela van Gerwena. James Wade si díky druhému finále polepšil z osmého místa na páté. 

Finále:

James Wade - Jonny Clayton 1:6

Průběžná tabulka Premier League po osmi odehraných večerech:

1. Michael van Gerwen - 17 bodů

2 Jonny Clayton - 17 bodů

3. Peter Wright - 16 bodů

4. Joe Cullen - 12 bodů

5. James Wade - 10 bodů

6. Gerwyn Price - 9 bodů

7. Michael Smith - 8 bodů

8. Gary Anderson - 7 bodů

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události