Hokej

Svačinův nájezd byl uznán správně, potvrdila komise. Vysvětlila proč

Svačinův nájezd byl uznán správně, potvrdila komise. Vysvětlila proč
Vladimír Svačina při sporném nájezdu Zdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Pondělní samostatný nájezd Vladimíra Svačiny, který rozhodl druhý semifinálový zápas Třince proti Mladé Boleslavi, vzbudil mnoho emocí, jelikož puk chvíli směřoval od brankové čáry. Podle předsedy komise rozhodčích ČSLH ale celou situaci posoudili sudí správně, jelikož hráč postupoval s pukem normálním a plynulým způsobem.

Může se nám to nelíbit, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi to jediné, co s tím můžeme dělat. Něco podobného si nyní asi říkají v boleslavské kabině. Po utkání trenér Radim Rulík a útočník Tomáš Fořt vyjádřili pochyby o tom, jestli gól Vladimíra Svačiny ze samostatného nájezdu měl platit. Oporu měli i v pravidlech, která říkají následující. "Puk musí setrvat v pohybu směrem k soupeřově brankové čáře." Přesně to se ale nestalo, neboť třinecký útočník se prokazatelně s pukem vrátil, když se vyhýbal boleslavskému brankáři Krošejlovi, který proti němu vyjel s vystrčenou hokejkou.

Komise rozhodčích po tomto momentu zasedla ke kulatému stolu a usnesla, že sudí v čele s hlavními Petrem Stanem a Tomášem Veselým nepochybili, když branku uznali. "Smyslem pravidla 24.2 není zabránit hráči v úhybném manévru při zákroku brankáře, nýbrž v neúměrném protahování nájezdu nebo v pokusech rozhodit brankáře přerušováním nájezdu, případně pohybem vzad," stojí v oficiálním prohlášení a k tomu podle komise nedošlo. "Hráč prováděl trestné střílení souvisle a manévrem se pouze běžnou kličkou vyhnul zakročujícímu brankáři. Zpětný pohyb puku v takovém případě není v rozporu s výkladem pravidla 24.2," ubezpečila komise.

Související obsah

​Aby měla komise rozhodčích v čele s Vladimírem Šindlerem čisté svědomí, zeptala se na názor ještě výše postavené instituce. "Náš výklad potvrdila i komise rozhodčích IIHF, které jsme video poslali k posouzení. Za rozhodující označila, že hráč postupoval s pukem normálním a plynulým způsobem. Jiná situace by nastala, pokud by se s pukem zastavil nebo zřetelně vrátil zpět, aby se potom znovu pokusil oklamat brankáře," potvrzuje Šindler. 

K celé situaci se pro TN.cz vyjádřil i střelec vítězného nájezdu z Nagana proti Kanadě Robert Reichel. "Já si myslím, že to je regulérní, i když trenér Boleslavi říkal, že hráč se vrátil zpátky. Já to vidím tak, že bychom potom nemuseli ty nájezdy vůbec jezdit, protože když jede hráč a míchá pukem, tak je to podobné. On se snažil vyhnout gólmanovi a zasunout puk do branky. Já jsem v tom neviděl žádný problém. Malinko se vrátil, ale šel stranou. Za mě to byl gól," řekl hráč, který odehrál 830 zápasů v NHL.

U téhle nájezdové parády se naštěstí pravidla neřešila. Trevor Zegras ji předvedl v dovednostní soutěži NHL:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události