Fotbal

UEFA se dohodla na výrazné reformě, má zajistit ekonomickou udržitelnost klubů

UEFA se dohodla na výrazné reformě, má zajistit ekonomickou udržitelnost klubů
Zdroj: Profimedia

Výkonný výbor Evropské unie fotbalových asociací (UEFA) na čtvrtečním zasedání odsouhlasil zbrusu nové regule pro ekonomickou udržitelnost klubů. Ty platí za nejzásadnější změnu v této oblasti od roku 2010, kdy byla pravidla finančního fair play zavedena.

Hlavní obměnou, která kluby čeká, je nové pravidlo, jež omezuje cenu kádru. Za ten mohou kluboví představitelé utratit maximálně sedmdesát procent částky z výnosů klubu. Do ní se počítají nejen platy hráčů, ale také přestupy a provize agentům.

Pozměněné regule by měly vejít v platnost už letos v červnu. Aby se kluby mohly co nejlépe přizpůsobit, bude se strop snižovat postupně.

Na druhou stranu UEFA rovněž odsouhlasila, že kluby budou moci hospodařit s větší ztrátou. Ta se bude moci navýšit z dosavadních třiceti milionů eur (cca 735 milionů korun) na tři roky až na šedesát milionů eur (cca 1,5 miliardy korun).

Pokud kluby pravidla poruší, hrozí jim různé tresty, pokuty a sankce. "První finanční předpisy UEFA, zavedené v roce 2010, posloužily svému primárnímu účelu. Pomohly vytáhnout evropské fotbalové finance zpět z okraje propasti a způsobily revoluci v tom, jak jsou evropské fotbalové kluby řízeny. Vývoj fotbalového průmyslu spolu s nevyhnutelnými finančními dopady pandemie však ukázal potřebu rozsáhlé reformy a nových předpisů o finanční udržitelnosti," uvedl k novinkám prezident UEFA Aleksander Čeferin na oficiálních webových stránkách UEFA.

Související obsah

​Navíc prozradil, že reformě předcházely dlouhodobé přípravy. "UEFA spolupracovala na vývoji těchto nových opatření se zainteresovanými stranami napříč evropským fotbalem. Ta pomohou klubům řešit tyto nové výzvy. Tyto předpisy nám pomohou chránit hru a připravit ji na případné budoucí šoky a zároveň povzbudí racionální investice a budování udržitelnější budoucnosti hry," doplnil.

​Letos sice není v plánu mistrovství Evropy UEFA, ale světový šampionát FIFA ano. V Kataru už byly rozlosovány základní skupiny:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události