Motorsport

Podpatky na plynu se chystají na Dakar. Dámská posádka pojede slavnou rallye

Už v lednu odstartuje další ročník slavné rallye Dakar. Na startu 45. ročníku nejtěžšího dálkového závodu světa se pak objeví také první ryze dámská posádka v historii České republiky a Slovenska. Dvojice ve složení Lenka Hlavatá a Gabriela Budínová je nyní v plné přípravě.

Tým "Podpatky na plynu" ve složení Lenka Hlavatá a Gabriela Budínová bude startovat v kategorii SSV (T4) se strojem Can-Am Maveric. Nicméně samotný dakarský speciál možná uvidí až v dějišti slavného závodu. "Určitě se ve stejném nebo obdobném dakarském vozidle budeme moci projet. Nicméně se může stát, že ten konkrétní stroj uvidíme až na Dakaru. Na místo ho totiž dopravuje a připravuje náš tým, u kterého máme podporu," vysvětluje navigátorka Gabriela Budínová.

"Stroj, který absolvoval Dakar, jsem měla příležitost vyzkoušet už vloni. Jsem v tomto hodně přizpůsobivá, takže se toho nebojím," dodává řidička Lenka Hlavatá, která má prozatím k dispozici tréninkové vozidlo, zvané Vilda.

Dámská posádka je nyní v plné přípravě a brzy ji čeká soustředění v Řecku. Trénovat budou zejména navigování, které bude v saúdskoarabských dunách obzvlášť důležité. "Je to naše nejbližší akce a moc se na ni těšíme, jelikož si budeme moci vyzkoušet našeho Can-Ama delší dobu," pochvaluje si dvojnásobná účastnice Dakaru Budínová.

Související obsah

​Součástí příprav na slavný Dakar pak bude také technický trénink. "Čeká nás také technický trénink, na ten se moc těším. Nedá se očekávat, že se z nás stanou mechanici. Takové ambice nemáme. Ale člověk jde od základních věcí, co se může na trati stát a co může případně opravit," uzavírá Gabriela Budínová.

První česká ryze dámská amatérská posádka se chystá v rámci projektu Heels on Wheels neboli Podpatky na plynu zúčastnit nejnáročnější rallye světa. Pilotkou posádky bude Lenka Hlavatá, která je v profesním životě výkonnou ředitelkou české poradenské skupiny HPCG. Jezdkyně má ale i bohaté zkušenosti z amatérských podniků v rallye nebo ze závodů do vrchu. Navigátorkou pak bude Gabriela Budínová, která se na Dakaru představila dvakrát na motorce. V roce 2018 skončilo její představení pádem a zlomenou klíční kostí, naopak po dokončení slavné rallye v roce 2019 se stala první Češkou, která Dakar na motorce dojela. 

Tým "Podpatky na plynu" ve složení Lenka Hlavatá a Gabriela Budínová byl i hostem pořadu Nastavený čas:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události