Fotbal

UEFA tvrdě potrestala ruský fotbal. Zasáhne jej na všech úrovních

Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) se s ruským fotbalem kvůli ozbrojené agresi na Ukrajině vůbec nemaže. Ruské kluby se nebudou moci účastnit v příští sezoně evropských pohárů a zákaz zasáhne i reprezentační výběry. Mužský národní tým se nezapojí do Ligy národů, mistrovství Evropy do 21 let a trest potká také ženy, které nebudou moci jet evropský šampionát, kde je nahradí Portugalky, a nepředstaví se ani v kvalifikaci na mistrovství světa.

Ruská invaze na Ukrajinu začala už 24. února a pořád nebere konce. Je tedy jasné, že sankce vůči zemi, kterou řídí Vladimir Putin, pokračují. Nyní už je oficiálně jasné, že to v příští sezoně pocítí ruské fotbalové kluby a reprezentace. "Ruské kluby se v příští sezoně nezúčastní všech soutěží UEFA," zní v oficiálním prohlášení. 

Co to znamená pro české kluby? V národním koeficientu patří Slavii, Spartě, Plzni a spol. pro příští sezonu 17. místo. Vyřazení Ruska je pak posune o jednu příčku výše, což navýšení českých účastníků nijak neovlivní, a tak v následujícím ročníku uvidíme čtyři české kluby. Jedinou výraznější změnou může být to, že vítěz národního poháru se zapojí do předkola Evropské ligy, namísto Konferenční ligy. Tuto výsadu pro české kluby ještě ale UEFA oficiálně nepotvrdila. 

Související obsah

​Pondělní nařízení UEFA zásadně ovlivní i reprezentační výběry Ruska. Již dříve byl mužský národní tým diskvalifikován z baráže o mistrovství světa a nově v příští sezoně nezapojí ani do Ligy národů. Zákaz se dotkne i ženského fotbalu. Na červencovém mistrovství Evropy je nahradí Portugalky a nebudou moci zabojovat ani o příští mistrovství světa v kvalifikaci. Trest nemine také mládežnické a futsalové výběry.

Rusové také mohou zapomenout na pořádání mistrovství Evropy v letech 2028 a 2032, o což se původně chtěli ucházet. 

Fotbalová sezona na Ukrajině byla kvůli válce předčasně ukončena: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události