Motorsport

Svět motorsportu se zahalil do smutku. Zemřel jeden z průkopníků formule 1

Svět formule 1 přišel o velkou osobnost (ilustrační foto). Zdroj: Profimedia.cz

Ve formuli 1 došlo ke smutné události. Ve věku devadesáti let zemřel jeden z průkopníků motorsportu Tony Brooks. Ten byl posledním žijícím závodníkem z padesátých let, v nichž opanoval šest Grand Prix. Vyhrál dokonce i svou první Velkou cenu na Sicílii, kde startoval jako náhradník. V jeho éře byli úspěšnější jen legendární Juan Manuel Fangio, Alberto Ascari a Stirling Moss.

Formule 1 přišla o další velkou osobnost. V úctyhodném věku devadesáti let zemřel bývalý britský závodník Tony Brooks, který patřil v padesátých letech minulého století k nejlepším jezdcům na okruhu a řadí se i mezi velké průkopníky motorsportu.

Svou první Velkou cenu absolvoval v roce 1955 jako náhradník a podnik v Syrakusách na Sicílii dokázal vyhrát. Celkově vyrazil do 38 závodů a desetkrát vybojoval pódiové umístění. Šestkrát se radoval z vítězství. Vítězem seriálu se ale nikdy nestal, v roce 1959 přišel jen těsně o titul a stal se vicemistrem.

V době aktivní kariéry přežil i dvě vážné nehody - v Silverstonu a Le Mans. Po celý život platil za velmi obdivovanou a oblíbenou osobnost i velkého gentlemana. O jeho smrti informovala média dcera Giulia.