Fotbal

Fotbal na 60 minut čistého času? Bavíme se o tom, řekl Collina. Vysvětlil proč

Fotbal na 60 minut čistého času? Bavíme se o tom, řekl Collina. Vysvětlil proč
Zdroj: Profimedia

Měl by se fotbal hrát na čistý čas jako ostatní míčové sporty? To je otázka, která čím dál tím více rezonuje fotbalovým prostředím po celém světě. Své k tomu mají co říct i bývalí významní rozhodčí Mark Clattenburg a Pierluigi Collina, podle kterých je to dobrý nápad, aby se eliminovalo zbytečné zdržování a plýtvání časem.

Mark Clattenburg během své bohaté kariéry odpískal celkem 576 zápasů, mezi nimiž byla i velká finále Ligy mistrů a mistrovství Evropy. Nyní se pro Daily Mail vyjádřil na téma, jestli by se měl fotbal hrát na šedesát minut čistého času. "Funguje to v basketbalu a mohlo by to fungovat i ve fotbale. Hodiny se zastaví, když například míč vypadne ze hry nebo dojde ke zranění, které způsobí zdržení, případně když rozhodčí diskutuje s hráči," vysvětlil, jak by to mohlo fungovat. "Tímto způsobem by každý zápas trval stejně dlouho a zbavili bychom se zbytečných kontroverzí," dodává.

Clattenburg dodal také několik zajímavých statistik z anglické Premier League. "V této sezoně Premier League byl průměrný čas, kdy byl míč ve hře, 55 minut a 3 sekundy. Nejkratší byl duel mezi West Hamem a Brentfordem – 41 minut, 33 sekund, zatímco nejdelší bylo utkání Manchesteru City proti Burnley – 65 minut, 42 vteřin," řekl. 

Související obsah

​Stejný názor má i Pierluigi Collina, který je v současnosti členem Komise rozhodčích UEFA a vede komisi rozhodčích italského fotbalového svazu. "Jedna z věcí, o které mluvíme, je, zda nestojí za to, aby všechny zápasy měly stejnou délku," řekl v rozhovoru pro Football Italia. "Když se dnes podíváte na statistiky, uvidíte, že existují týmy, které hrají 52 minut, jiné 43 minut a další 58 minut. Pokud sečtete všechny tyto časy během sezony, rozdíl bude velký," vysvětlil a přidal i další argument.

"Další věcí k zamyšlení je, že já jako divák platím za lístek, abych viděl 90 minut fotbalu, ale vidím odehráno třeba jen 45. Polovina ceny mého lístku jde do neodehraného času. Většina promarněného času je kvůli vhazování nebo odkopu od branky," říká Collina s tím, že tyto situace během utkání zaberou dohromady skoro dvacet minut. "Šedesát minut, to je dnes akceptováno jako skutečně dobrá hrací doba," nastínil Collina a zároveň přidal i další okolnost, která zdržuje samotnou hru. 

Související obsah

​"Po rozhodčích chceme, a bude to uplatňováno i na blížícím se mistrovství světa, aby více nastavovali čas za oslavy gólů. Pokud v jednom poločase padnou tři góly, tak každý z nich se oslavuje asi minutu a půl, to je pět minut oslav, které si nikdo nepamatuje, ale o těchto pět minut se hrálo méně," řekl bývalý významný rozhodčí. "Pokud bychom měli být více precizní, musíme se připravit na třeba devítiminutová nastavení. Taková doba je do očí bijící, ale nezbytná, aby fanoušek viděl více fotbalu," uzavřel Collina. 

Nastavení druhého poločasu se velmi hodilo Realu Madrid v semifinále Ligy mistrů, kdy góly v 90. a 91. minutě otočil zápas proti Manchesteru City:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Boston srovnal sérii s Miami na 2:2, řádil Tatum

V semifinále play-off NBA došlo v noci k vyrovnání stavu série mezi Bostonem a Miami. Celtics doma ve čtvrtém duelu porazili Heat o propastných 20 bodů a je jasné, že fanoušci uvidí nejméně šest zápasů. Výhru celku z Massachusetts řídil Jayson Tatum se 31 body. Boston dal základy výhře 102:82 již v první čtvrtině, kdy vyhrál o 18 bodů.