Fotbal

Nový formát Ligy mistrů je schválen! Milionářská soutěž se rozroste

Nový formát Ligy mistrů je schválen! Milionářská soutěž se rozroste
Pohár pro vítěze Ligy mistrů Zdroj: profimedia.cz

To, o čem se mluvilo již v minulém roce, je nyní organizací UEFA oficiálně potvrzeno! Liga mistrů se rozroste o další čtyři celky, nastane i definitivní konec čtyřčlenných skupin a přidají se dva zápasy navíc. Výkonný výbor UEFA to dnes oznámil na zasedání v rakouské Vídni.

Po konzultaci se zúčastněnými stranami došlo ke schválení nového systému Ligy mistrů, uvádí to oficiálně web organizace UEFA. Ten bude platit od ročníku 2024/2025. O takzvaném švýcarském systému se začalo spekulovat již od dubna minulého roku. 

Nově ve skupinové fázi milionářské soutěže fanoušci uvidí celkem 36 týmů, které sehrají v rámci základní skupiny celkem 8 utkání. Čtyři doma, čtyři venku. Navýší se tak minimálně příjmy ze zápasů pro kluby. Zápasy se sehrají během deseti týdnů.

Kluby se budou kvalifikovat skrz žebříček UEFA, další tým by měl získat místo v Lize mistrů pomocí takzvané cesty šampionů. Tuto výsadu budou mít mistři svých soutěží, ale více tuto kvalifikaci UEFA necharakterizovala. Poslední dvě místa získají svazy s nejlepšími výkony svých klubů v předchozí sezoně (celkový počet získaných bodů bude dělen počtem zúčastněných klubů). Tyto dvě asociace získají jedno místo pro nejlépe umístěný klub v domácí lize za pozicemi v Lize mistrů UEFA. 

Související obsah

​Podle prezidenta Aleksandera Čeferina se dodrží hrací dny, kterými jsou nyní úterý a středa. "Dnešní rozhodnutí uzavírá rozsáhlý konzultační proces, během jehož jsme naslouchali myšlenkám fanoušků, hráčů, trenérů, národních asociací, klubů a lig. Cílem bylo nalézt nejlepší řešení pro rozvoj a úspěch evropského fotbalu, a to jak doma, tak na mezinárodní klubové scéně," řekl slovinský šéf UEFA.

Každý tým, který postoupí do Ligy mistrů, má garantovaných osm zápasů. V každém nastoupí proti jinému týmu a celkem čtyřikrát si zahraje doma. Osm nejlepších týmů se automaticky kvalifikuje do vyřazovací fáze, zatímco týmy na devátém až 24. místě se utkají ve dvoukolovém play-off, aby si zajistily postup do poslední šestnáctky soutěže.

Podobné změny formátu se budou vztahovat také na Evropskou ligu (8 zápasů ve fázi ligy) a Evropskou konferenční ligu UEFA (6 zápasů ve fázi ligy). Obě soutěže budou rovněž zahrnovat 36 týmů v základní části. 

Ve finále Ligy mistrů se letos představí také nejúspěšnější tým milionářské soutěže:

Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události