Motorsport

Legenda MotoGP se dočká pocty. Její číslo bude navždy vyřazeno

Legenda MotoGP se dočká pocty. Její číslo bude navždy vyřazeno
Valentino Rossi Zdroj: Profimedia

Číslo 46, které v motoristickém sportu proslavil Ital Valentino Rossi, bude navždy vyřazeno. V královské kubatuře MotoGP ho tak už nikdo neoblékne. Slavnostní akt proběhne za dva týdny při závodech v Mugellu.

Devítinásobný mistr světa udělal ze žlutého čísla 46 ikonický symbol. Závodil s ním dlouhých 26 let a dokázal ovládnout všechny tři kategorie. V královské kubatuře MotoGP se stal mistrem světa hned sedmkrát.

Ačkoliv se Rossi nikdy nedoprošoval o to, aby jeho číslo bylo vyřazeno, a spíše povzbuzoval ostatní jezdce, aby si ho vzali, nakonec takovou možnost mít nebudou. Vedení MotoGP oznámilo, že za dva týdny v italském Mugellu bude jeho číslo z elitní kategorie vyřazeno.

Související obsah

​"Číslo 46 bude vyřazeno z kategorie MotoGP na Autodromo Internazionale del Mugello," stojí v oficiálním prohlášení. "Slavnostní akt se bude konat v cílové rovince těsně před začátkem kvalifikací," píše se dále.

"Rossi bude přítomen, protože ctíme jeho odkaz. Během svých 26 úspěšných sezon se probojoval do síně slávy MotoGP. Vytvořil jednu z nejuznávanějších značek v celosvětovém sportu," uvádí se v prohlášení.

Vyřazení závodních čísel je obvykle vyhrazeno pro jezdce, kteří zemřeli během soutěže. V průběhu posledních let MotoGP vyřadilo číslo 69, s nímž jezdil Nicky Hayden, dále číslo 48, které patřilo Šójovi Tomizawovi a naposledy číslo 58 Marca Simoncelliho.

Související obsah

​Prvním jezdcem, jehož číslo bylo vyřazeno, byl mistr světa z roku 1993, tedy Američan Kevin Schwantz. Ten závodil s číslem 34. Nyní se stejné pocty dočká i Valentino Rossi.

Italská legenda se s kariérou rozloučila po sezoně 2021 a nyní se věnuje automobilovému seriálu GT World Challenge Europe, kde závodí s týmem WRT Audi. Ještě před svým odchodem do motocyklového důchodu se stal Rossi členem síně slávy MotoGP. Minulý týden při Velké ceně Španělska do ní byl uveden i jeho bývalý týmový parťák z Yamahy a trojnásobný mistr světa Jorge Lorenzo.

Takto se Valentino Rossi rozloučil s kariérou v loňském posledním závodě, který se jel ve Valencii:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události