To bylo drama! Manchester City díky famózní otočce slaví mistrovský titul

Obránce Manchesteru City John Stones (vlevo) a Kyle Walker (vpravo) slaví zisk ligového titulu Zdroj: profimedia.cz

Vítězem letošní sezony Premier League je Manchester City! Poslední kolo ale nabídlo pořádné drama! Svěřenci trenéra Guardioly ještě v 75. minutě prohrávali 0:2, a tak Liverpoolu stačila jakákoliv výhra doma proti Wolverhamptonu. To se Reds nakonec povedlo, když na Anfield Road zvítězili 3:1. Citizens ale předvedli fenomenální otočku, když mezi 76. a 81. minutou vstřelili tři góly, díky čemuž se můžou radovat z mistrovské trofeje. Ze čtvrtého místa zajišťující Ligu mistrů se po výhře nad Norwichem raduje Tottenham. West Ham končí sezonu na sedmém místě, což mu zajišťuje Konferenční ligu. Sestupujícími týmy jsou Burnley, za které hraje Matěj Vydra, Watford a Norwich.

Před posledním ligovým kolem byly karty jasně dané. Jakákoliv výhra stačila Manchesteru City k zisku mistrovského titulu. Případné ztráty mohl využít Liverpool, který ale taktéž potřeboval nutně vyhrát doma nad Wolverhamptonem. Poprvé se měnilo skóre u řeky Mersey, kdy se nečekaně Vlci dostali do vedení, a tak Liverpool musel otáčet. Ve 24. minutě ale vyrovnal Mané, a tak v Manchesteru a Liverpoolu platil vyrovnaný stav.

Na konci prvního poločasu fanoušci na Anfield Road vybuchli nadšením. Ne proto, že jejich miláčci vstřelili gól, ale Aston Villa otevřela skóre v Manchesteru. V tuto chvíli sice stále platilo, že Liverpool musí vyhrát, ale naděje na zisk titulu týmu z města Beatles o něco stouply. Ještě veseleji bylo v Liverpoolu v 69. minutě, kdy bývalý hráč Liverpoolu ve službách Aston Villy zvýšil v Manchesteru na 2:0.

​​Z tohoto výsledku měli fanoušci Reds pochopitelně velkou radost, ale stále potřebovali vstřelit klíčový vedoucí gól, a ten ne a ne přijít. To se sice podařilo v 50. minutě Manému, ale rozhodčí jej neuznal pro ofsajd.

Vše už nasvědčovalo tomu, že o mistrovském titulu rozhodne pouze to, jestli Liverpool dokáže zvítězit, nebo ne. Nastal ale nakonec úplně jiný scénář. Citizens se nechtěli spoléhat na pomoc Wolves, a tak vše vzali do svých rukou. Nejdříve v 76. minutě snížil Gündoğan, o další dvě minuty později vyrovnal Rodri a v 81. minutě vstřelil rozdílový gól opět Gündoğan. V tuto chvíli už měl tým z Manchesteru mistrovský závod plně pod kontrolou.

​Liverpool to ještě celé zdramatizoval, když díky Salahovi a Robertsonovi nakonec zvítězil 3:1, ale Manchester City dokázal těsné vedení udržet. Raduje se tak ze čtvrté mistrovské trofeje z posledních pěti let.

Kromě mistrovského titulu zbývalo v posledním kole zodpovědět ještě několik otázek. Čtvrté místo zajišťující Ligu mistrů pro příští sezonu si zajistil Tottenham, který podle očekávání vyhrál na hřišti Norwiche vysoko 5:0. Arsenalu tak nebyla nic platná výhra 5:1 nad Evertonem. West Ham s trojicí Čechů měl stále šanci na šesté místo, čímž by postoupil do Evropské ligy. Porážka 1:3 na hřišti Brightonu je připravila o veškeré naděje. Případná výhra by je přitom na šesté místo posunula, protože Manchester United prohrál na hřišti Crystal Palace.

Již delší dobu jistě sestupující Norwich a Watford doplnilo Burnley, jehož dres obléká momentálně zraněný Matěj Vydra. V posledním kole potřeboval k záchraně získat minimálně stejně bodů jako Leeds. Burnley ale na domácím hřišti prohrálo 1:2 s Newcastlem, zatímco Leeds naplno bodoval v Brentfordu.

Nedělní výsledky 38. kola Premier League:

Arsenal FC – Everton FC 5:1

Branky: 27. Martinelli (pen.), 31. Nketiah (Martinelli), 56. Soares (Saka), 59. Gabriel (Soares), 82. Ödegaard (Pépé) – 45+3. van de Beek (Calvert-Lewin)

Brentford FC – Leeds United 1:2

Branky: Canós (Wissa) – 56. Raphinha (pen.), 90+4. Harrison

Brighton & Hove Albion FC –  West Ham United 3:1

Branky: Veltman (March), 80. Groß (Welbeck), 90+2. Welbeck – 40. Antonio

Burnley FC – Newcastle United 1:2

Branky: 69. Cornet – 20. Wilson (pen.), 60. Wilson (Saint-Maximin)

Crystal Palace FC – Manchester United 1:0

Branky: 37. Zaha

Chelsea FC – Watford FC 2:1

Branky: 11. Havertz (Kenedy), 90+1. Barkley (R. James) – 87. Gosling (Masina)

Leicester City – Southamtpon FC 4:1

Branky: 50. Maddison (Vardy), 74. Vardy (H. Barnes), 81. Pérez (Maddison), 90+6. Pérez (Lookman) – 79. Ward-Prowse (pen.)

Liverpool FC – Wolverhampton Wanderers FC 3:1

Branky: 24. Mané (Alcântara), 84. Salah (Matip), 89. Robertson (Firmino) – 3. Neto (Jiménez)

Manchester City – Aston Villa FC 3:2

Branky: 76. Gündoğan (Sterling), 78. Rodri (Zinčenko), 81. Gündoğan (De Bruyne) – 37. Cash (Digne), 69. Coutinho (Watkins)

Norwich City – Tottenham Hotspur 0:5

Branky: 16. Kulusevski (Bentancur), 32. Kane (Bentancur), 64. Kulusevski (Kane), 70. Son Hung-min (Moura), 75. Son Hung-min

Ligový titul fotbalisté Liverpoolu nezískali, ale mohli se radovat vítězství v FA Cupu: