Fotbal

Real je nejúspěšnější tým v LM. Kdo ho stíhá a kdo nejčastěji selhává ve finále?

Real Madrid je historicky nejúspěšnějším týmem v Lize mistrů (dříve PMEZ). Tuto soutěž vyhrál už 13krát a brzy zaútočí už na 14. trofej. Soupeřem mu bude anglický Liverpool, který se z vítězství v nejprestižnější klubové soutěži radoval šestkrát. Kdo uspěje tentokrát, se dozvíme už tuto sobotu 28. května od 21 hodin. Finále v Paříži bude exkluzivně vysílat Nova Sport 3. Přímo ze stadionu budou zápas komentovat Michal Jinoch a Vojtěch Tichava. Své postřehy z místa přinese reportér Štěpán Sokol. Připraveno bude i speciální studio.

Pohár mistrů evropských zemí (PMEZ) byl založen v roce 1955. Prvním pěti ročníkům dominoval jeden jediný tým, a to Real Madrid. V dresu Bílého baletu tehdy zářily hvězdy jako Alfredo Di Stéfano, Ferenc Puskás, Francisco Gento nebo Raymond Kopa. Na další trofej si musel tento španělský velkoklub počkat dalších pět let i proto, že dvakrát prohrál ve finále. Nejdříve nestačil na portugalskou Benficu a o dva roky později podlehl Interu Milán. 

Liverpool vyhrál PMEZ poprvé v sezoně 1976/1977, což se mu podařilo zopakovat i o rok později díky gólu legendárního Kennyho Dalglishe. Další dvě trofeje v Poháru mistrů evropských zemí pak přišly v první polovině 80. let. Poté ale přišel 21 let dlouhý půst. Ten byl ukončen legendárním finále v Istanbulu, kdy Liverpool po poločase prohrával 0:3 s AC Milán, ale i díky gólu Vladimíra Šmicera dovedl zápas do penalt, ve kterých byl tým z města Beatles úspěšnější. Poslední ušatý pohár zvedli hráči Liverpoolu nad hlavu před třemi lety, kdy v rozhodujícím zápase porazili Tottenham. 

Související obsah

​Se šesti trofejemi v Lize mistrů je ale Liverpool oproti Realu Madrid chudý příbuzný. Tým z hlavního města Španělska vyhrál ušatý pohár celkem 13krát, kdy po již zmíněné dominanci v 50. letech přidal další tři trofeje na přelomu tisíciletí. A mezi lety 2013–2018 zvedl pohár nad hlavu čtyřikrát, na čemž měl hlavní podíl Cristiano Ronaldo. Na základě těchto úspěchů je Real Madrid historicky nejlepší tým v Lize mistrů.

Druhým nejúspěšnějším týmem je AC Milán, který vyhrál nejprestižnější klubovou trofej sedmkrát ve své historii, naposledy se mu to povedlo v roce 2007. Na třetím místě najdeme celky Bayern Mnichov a Liverpool, které uspěly šestkrát. Ve prospěch německého klubu ale hraje více finálových účastí. Pět úspěchů pak zaznamenala Barcelona, následuje Ajax Amsterdam, který se radoval čtyřikrát. 

Související obsah

​Největším smolařem v historii Ligy mistrů je bezpochyby Juventus Turín. Do finále Ligy mistrů se probojoval celkem devětkrát, ale hned v sedmi případech mu zbyly jen oči pro pláč. Své o tom ví i Pavel Nedvěd, který finále v roce 2003 proseděl jen na tribuně kvůli karetnímu trestu. Jeho tým rozhodující zápas bez něj nezvládl, když po bezgólové remíze prohrál na penalty.

Nejúspěšnější týmy v historii Ligy mistrů:

Real Madrid – 13
AC Milán – 7
Bayern Mnichov, Liverpool – 6
FC Barcelona – 5
AFC Ajax – 4
Manchester United, Inter Milán – 3
Juventus Turín, Benfica Lisabon, Chelsea FC, Nottingham Forest FC, FC Porto – 2

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události