Fotbal

Britská vláda odklepla prodej Chelsea, vlastníkem bude americký miliardář

Britská vláda odklepla prodej Chelsea, vlastníkem bude americký miliardář
Nový majitel Chelsea Todd Boehly Zdroj: profimedia.cz

Britská vláda i vedení Premier League odsouhlasily prodej fotbalové Chelsea do rukou konsorcia vedeného Toddem Boehlym, jenž je zároveň spolumajitelem basketbalových Los Angeles Lakers a baseballových Los Angeles Dodgers. Skupina investorů koupí londýnský velkoklub od Romana Abramoviče za 4,25 miliardy liber (přes 122 miliard korun).

Blues se tak po měsících nejistoty mohou těšit na nového vlastníka. "Včera v noci vláda vydala licenci, která povoluje prodej Chelsea. Vzhledem k sankcím, jež jsme uvalili na ty, kteří jsou spojeni s Putinem a krvavou invazí na Ukrajinu, může být dlouhodobá budoucnost klubu zajištěna pouze pod novým vlastníkem," řekla členka britského parlamentu Nadine Dorriesová.

K dohodě došlo poté, co britská vláda obdržela právní záruky, že bývalý majitel Chelsea Roman Abramovič, který má zmražená britská aktiva, nebude mít z prodeje prospěch. Výtěžek z prodeje tak jde na zmražený bankovní účet ruského oligarchy kontrolovaný vládou, poté by výnosy měly sloužit k dobročinným účelům.

Související obsah

Novým majitelem je skupina investorů vedená americkým obchodníkem Toddem Boehlym. 46letý Američan už spoluvlastní dva velké sportovní kluby v Los Angeles. Svůj podíl má ve slavném basketbalovém klubu LA Lakers, kde září LeBron James, nebo v baseballovém týmu Los Angeles Dodgers.

Ruský oligarcha Roman Abramovič vlastnil Chelsea od roku 2003 a s týmem zaznamenal velké úspěchy, jako byly například dvě vítězství v Lize mistrů nebo pět titulů v Premier League. Součástí úspěchů byl také gólman Petr Čech, který se k Blues připojil v roce 2004 a nyní zastává funkci výkonného poradce. Abramovič se sice po ruském útoku na Ukrajinu vzdal řízení klubu, britská vláda ale na Chelsea i přesto uvalila sankce. Klub tak následně hledal nového majitele, kterého nyní konečně našel.

Abramovičova éra ve fotbalové Chelsea končí:

Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události