MMA

Týden Jiřího Procházky: Setkání se soupeřem i zapomenutý suspenzor

Týden Jiřího Procházky: Setkání se soupeřem i zapomenutý suspenzor
Procházka před titulovým zápasem podepisoval plakáty Zdroj: se svolením Matěje Kretíka

Tři dny zbývají k milníku české MMA historie. Už v neděli v ranních hodinách bude Jiří Procházka jako první Čech bojovat o pás UFC šampiona polotěžké váhy s Gloverem Teixeirou. Český bijec je se svým týmem už v Singapuru, plní předzápasové povinnosti a také se už setkal se soupeřem. Podívejte se na fotodokumentaci z Procházkova předzápasového týdne. A dozvíte se i to, jak na něj soupeř působil při prvním setkání.

"Radost, klid a soustředění se. Nic víc. To jsou věci, které si musím udržovat. A jsou nejvíc, co člověk může udělat," tak hostěradický rodák pro TN.cz popsal své pocity před největším zápasem své dosavadní kariéry.

Do Asie se vydal s měsíčním předstihem. Aklimatizoval se v závěru přípravy v Thajsku na ostrově Phuket a týden před UFC 275 se s týmem přesunul na místo dění do Singapuru. "V Thajsku mě lidé docela poznávali, třeba na trhu se přihlásili o fotku. V Singapuru jen kolem hotelu," prozradil Procházka. V Thajsku si také u kadeřníka nechal upravit svůj ikonický účes. "Anténu" tentokrát zkrátil, neboť mu v posledním zápase ztížila útěk ze škrcení. A možná ji ještě před zápasem vylepší doplňky, jak pro TN.cz osvětlil člen Procházkova týmu.

Podívejte se na fotogalerii z Procházkova předzápasového týdne a zákulisí UFC:

​​V Singapuru českého ranaře čekala řada povinností. Ať už rozhovory s médii, podepisování plakátů či kontrola výstroje. S tou měl Procházka trochu problém, neboť si suspenzor zapomněl v České republice. "Mám tady 3 různé, protože jsem si je zapomněl doma. A tyhle mi dovezl kamarád," vysvětloval Procházka v seriálu UFC Embedded, tedy ve vlozích ze zápasového týdne. Podle fotek ze zákulisí UFC to vypadá, že znovu nastoupí v červených kraťasech.

Pověstnou červenou mikinu, ve které dlouhé roky nastupoval do boje, však nechal doma. Stejně tak suvenýry pro štěstí. "Mám svoje knížky, suplementy a tak. Ale já na artefakty moc nehraju, prostě si rád vytvořím příjemné prostředí tam, kde jsem. Červenou mikinu jsem nechal doma, protože od jisté doby jsem si řekl, že nepotřebuji nosit mikinu, abych se cítil jako v ní. Prostě BJP každý den," objasnil Procházka.

Jiří Procházka při meditaci v červené mikině Zdroj: Instagram / Jiří Procházka

​Během fight weeku se také několikrát střetl se svým soupeřem, zkušeným Brazilcem s excelentními schopnostmi v boji na zemi Gloverem Teixeirou. Ten v UFC působí dlouhých 11 let. Poprvé se setkali na snídani v hotelu. "Potřásli jsme si rukama. Vyměnili jsme si pohledy a to je všechno. Ten člověk je sebejistější než ostatní. Nehraje naoko žádného drsňáka, on takový je," popsal Procházka. Do očí si znovu pohlédli hned několikrát na focení či prvním oficiálním staredownu. Tam Procházka dorazil jako elegán:

Od debutu prvního Čecha v UFC, kterým byl Karlos Vémola, uběhlo 12 let. Za tu dobu se v UFC představil Viktor Pešta, Lucie Pudilová a ve stejný rok jako Procházka začal v organizaci zápasit také David Dvořák. Nikdo však nepronikl do elitní pětky své kategorie, natož aby se reálně přiblížil titulové šanci. Už jenom to je obrovský úspěch. "Ono to je asi 11 nebo 12 let, co jsem jako první Čech vstoupil do UFC. Ale ona to je relativně krátká doba na tak malou zemi. Mít šampiona a být na mapě, být nejlepší na světě. Díky lidem jako Jiří Procházka, David Dvořák, Mach Muradov a teď i díky dvěma slovenským zápasníkům (Lajoš Klein a Martin Buday) je vidět, že jsme na MMA strašně zapracovali, protože když jsem před deseti lety přišel, ten sport tu nebyl. Teď už o nás celý svět ví, já jsem za to klukům vděčný a jsem hrdý," řekl o velkém momentu pro české MMA Karlos "Terminátor" Vémola.

​Dvanáct zápasů neporažený Procházka do UFC vstoupil jako šampion japonské organizace Rizin v roce 2020. Díky své pozici se hned utkal s tehdejší sedmičkou polotěžké váhy Volkanem Oezdemirem. Po jeho ukončení zamířil mezi elitu a pochybovače umlčel dalším drtivým knokautováním Dominicka Reyese, čímž si řekl o titulovou šanci. V dovršení jeho přímé cesty za titulem mu stojí poslední překážka, tedy 42letý veterán Glover Teixeira. Zkušený Brazilec a přeborník v boji na zemi získal pás uškrcením Jana Blachowicze a proti českému ranaři ho bude poprvé obhajovat. Procházka ale do osmihranné klece vstoupí jako favorit.

Více se o cestě českého samuraje, jeho dětství, motivaci i filozofii můžete dozvědět v dokumentu Jiří Procházka: Cesta bojovníka. Ten můžete zhlédnout na Voyo.

Související obsah

Hlavní karta UFC 275

Glover Teixeira (33-7) vs. Jiří Procházka (28-3-1) – o titul polotěžké váhy

Valentina Ševčenková (22-3) vs. Taila Sanosová (19-1) – o titul muší váhy

Zhang Weili (21-3) vs. Joanna Jedrzejczyková (16-4) – muší váha

Rogerio Bontorin (16-4-2NC) vs. Manel Kape (17-6) – muší váha

Jack Della Maddalena (11-2) vs. Ramazan Emejev (20-5) – velterová váha

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události