Fotbal

Potvrzený skandál? FIFA prý vyřadí jeden tým z MS v Kataru. Kdo ho nahradí?

Potvrzený skandál? FIFA prý vyřadí jeden tým z MS v Kataru. Kdo ho nahradí?
Byron Castillo Zdroj: Profimedia

Fotbalisté Ekvádoru zřejmě přijdou o letošní mistrovství světa. Podle deníku Mundo Deportivo o tom FIFA již rozhodla a oficiálně to oznámí během několika dní. Důvodem je to, že za Ekvádor v osmi zápasech nastoupil Byron Castillo, u kterého se zjistilo, že má údajně zfalšovaný pas a ve skutečnosti je Kolumbijec. Do základní skupiny světového šampionátu by se tak místo Ekvádoru posunulo Peru a Chile by si zahrálo baráž.

O vyloučení Ekvádoru z mistrovství světa se začalo mluvit už v polovině května. FIFA začala prošetřovat obvinění, že ekvádorský obránce Byron Castillo hrál v kvalifikaci pod falešným pasem a rodným listem. Na to upozornili zástupci chilského svazu. 

Nyní to vypadá, že se celá aféra posunula pro Ekvádor nepříznivým směrem. "Chilská fotbalová federace si je jistá, že se Byron Castillo dopustil vážného přestupku. S důkazy, které máme v ruce, nepochybujeme, že je Kolumbijec. Máme příběh, který má začátek, prostředek i konec," řekl právník Eduardo Carlezzo, který v celém případu zastupuje právě Chile. "Jsem si jistý, že FIFA má dostatek informací a důvodů k tomu, aby to celé urychlila. Tento týden očekáváme, že se tak stane," nastínil vyloučení Ekvádoru z mistrovství světa.

Související obsah

​Po kontumaci všech osmi zápasů, do kterých Castillo nastoupil, by se na čtvrté místo posunulo Peru, které by v základní skupině světového šampionátu doplnilo Nizozemsko, Senegal a domácí Katar. Místo v baráži o mistrovství světa by poté zaujalo Chile, které celou stížnost iniciovalo. Barážové utkání proti Austrálii je v plánu v pondělí 13. června, proto se dá očekávat, že FIFA vydá verdikt do tohoto termínu. 

V zákulisí se také spekulovalo, že by místo Ekvádoru mohla zaujmout Itálie jako nejvýše postavená reprezentace z těch, které se na velký turnaj nedostaly, ale k tomuto scénáři nakonec pravděpodobně nedojde. 

Na mistrovství světa v Kataru si nezahraje ani česká reprezentace, která takto trénuje na čtvrteční zápas s Portugalskem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události