Hraje jako stroj. Tenistka Šwiateková drží rekordní sérii výher v řadě

Polská tenistka Iga Šwiateková po výhře na turnaji v Miami. Zdroj: Profimedia.cz

Je nezastavitelná. Tenistka Iga Šwiateková v této sezoně platí za naplno rozjetý a dobře promazaný stroj, který nezpomaluje. Díky úvodnímu vítězství v 1. kole Wimbledonu Polka vyhrála už šestatřicátý zápas v řadě a má v tomto tisíciletí mezi ženami na okruhu WTA nejdelší vítěznou šňůru. Naposledy padla letos v únoru, když na turnaji v Dubaji nestačila na Lotyšku Ostapenkovou. Její série ale ještě zdaleka nekončí. Teď hodlá útočit na svůj první titul v All England Clubu.

Poté, co úřadující světová jednička Ash Bartyová ukončila kariéru, vydrápala se na trůn pro nejlepší hráčku světa Iga Šwiateková. Ta si prestižní post vybojovala díky vynikajícím výkonům z první poloviny letošní sezony, v níž získala pět turnajových titulů a jeden grandslam.

Na začátku sezony se rozjížděla trochu pomaleji, na Australian Open se jí sice dařilo nejdřív skvěle, pak ale skončila v semifinále na raketě Američanky Danielle Rose Collinsové. Následně se jí tak dobře nevedlo ani na akci v Dubaji, kde padla v osmifinále.

Poté však Polka najela na vítěznou vlnu a v posledních měsících ani jednou neklopýtla. Postupně opanovala turnaje v Dauhá, Indian Wells, Miami, Stuttgartu a Římě a skvělou jízdu vyšperkovala obhajobou triumfu na French Open. I když neabsolvovala ani jeden turnaj na trávě, vrhla se neohroženě i na Wimbledon a v prvním kole rovněž oslavila vítězství, když si ve dvou setech poradila s Chorvatkou Janou Fettovou.

​Vyválčila tak už šestatřicátou výhru v řadě, což je nejdelší šňůra mezi ženami na okruhu WTA v novém tisíciletí. Překonala tím Venus Williamsovou z roku 2000, jež tehdy nasbírala 35 výher v řadě. Navíc v posledních 28 utkáních prohrála jen dva sety.

Legendární Serena Williamsová se pro srovnání v roce 2013 zastavila na čtyřiatřiceti vítězstvích – sérii tehdy načala na podniku v Miami proti Flavii Pennettaové a skončila v osmifinále Wimbledonu proti Sabine Lisické. Nebýt jediné porážky, mohla být šňůra ještě delší.

Američanka totiž následně vyhrála ještě čtrnáctkrát. Bartyová, jež odešla letos v březnu do sportovního důchodu, zdaleka takových čísel nedosahovala – její nejdelší série výher v řadě čítala patnáct utkání.