Tenis

Pokuta za zákaz pro Rusy a Bělorusy? Vedení Wimbledonu se brání zuby nehty

Pokuta za zákaz pro Rusy a Bělorusy? Vedení Wimbledonu se brání zuby nehty
Wimbledon Zdroj: Profimedia

Vedení Wimbledonu se odvolalo proti pokutě, kterou vyfasovalo od ženské tenisové federace WTA za zákaz startu pro ruské a běloruské tenistky na třetím grandslamu letošní sezony. Pokud by bylo odvolání neúspěšné, museli by zástupci All England Clubu zaplatit 250 tisíc dolarů, tedy skoro 6 milionů korun. Pokutu dostala i britská sportovní federace Lawn Tennis Association (LTA). A to za to, že neumožnila ruským a běloruským hráčům a hráčkám účast na nedávných travnatých turnajích na ostrovech. Očekává se, že i LTA se odvolá. Jak se zachová ATP, tedy mužská tenisová asociace, a jestli i ona hodlá trestat, zatím není jisté.

Zástupci All England Clubu už dlouho před právě probíhajícím Wimbledonem oznámili, že kvůli válce na Ukrajině nebudou na londýnském grandslamu moci nastoupit ruští a běloruští tenisté a tenistky. WTA a ATP proto okamžitě zareagovaly rozhodnutím, že se za letošní třetí grandslam sezony nebudou udělovat žádné body. 

Ženská tenisová asociace WTA zašla ještě dál a udělila vedení turnaje pokutu ve výši 250 tisíc dolarů, což je necelých 6 milionů korun. To se však opačné straně nelíbí, a tak se rozhodla odvolat. 

"Je to předmětem právního procesu, takže to nemohu konkrétně komentovat, ale stojíme si za rozhodnutím, které jsme učinili. Jsme hluboce zklamáni reakcí na toto rozhodnutí a obávám se, že v tuto chvíli pravděpodobně nemohu říci více," uvedla podle ESPN generální ředitelka All England Clubu Sally Boltonová.

Zároveň dodala, že stanovisko mužské obdoby WTA, tedy Asociace tenisových profesionálů (ATP), ještě není známé. "Stále čekáme, až se ozvou," řekla.

Související obsah

​Vedení třetího grandslamu sezony není jediné, kdo se pokuty dočkal. Vyfasovala ji i britská tenisová asociace LTA, jež zakázala všem běloruským a ruským hráčkám účast na travnatých turnajích, které předcházely Wimbledonu. Její představitelé obdrželi dokonce ještě vyšší pokutu – 750 tisíc dolarů, tedy skoro 18 milionů korun. Je tedy takřka jisté, že i oni se vůči pokutě odvolají. 

Zástupci All England Clubu už v dubnu rozhodli, že se ruští a běloruští tenisté nesmí účastnit letošního Wimbledonu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události