Hokej

Jiříček? Generační talent. Na ledě je drzý. Brzy bude top v NHL, říká Koreis

Jiříček? Generační talent. Na ledě je drzý. Brzy bude top v NHL, říká Koreis
David Jiříček | Zdroj: Profimedia

Vstupní draft do NHL pro české a slovenské hráče skončil úspěchem. Hned pět z nich bylo vybráno v prvním kole. Juraj Slafkovský a Šimon Nemec dokonce obsadili první dvě pozice. Vysoko se umístili také David Jiříček a Jiří Kulich. Podle hokejového experta a bývalého reprezentanta Jakuba Koreise, který si draftem také prošel, by pro mladíky bylo nejlepší, kdyby aspoň rok ještě zůstali v juniorce. Lépe by se tak aklimatizovali do zámořského prostředí.

Nejsledovanější první kolo draftu se uskutečnilo v noci na pátek středoevropského času. Slovenští hokejisté Juraj Slafkovský a Šimon Nemec obsadili první dvě pozice. Ze šestého místa šel David Jiříček, jako 26. v pořadí byl vybrán Filip Mešár, kterého z 28. pozice následoval Jiří Kulich. Jak draft hodnotí Jakub Koreis? "Výrazné překvapení tam nebylo. Možná se za něj dá považovat umístění Juraje Slafkovského a Šimona Nemce. Potom se nečekalo čtvrté místo Shanea Wrighta, který byl dva roky považován jako jasná jednička draftu. Ve výsledku to jsou ale takové maličkosti, které takovou roli nehrají," uvědomuje si Koreis, který byl v roce 2002 draftovaný do NHL jako 19. v pořadí.

Největší hvězdou celého večera se se stal Juraj Slafkovský, který jako první Slovák v historii dokázal ovládnout celý draft NHL. Do svých řad si jej vybral celek Montreal Canadiens. "Je to mužstvo, které mělo špatnou sezonu. Dějí se tam velké změny. Z tohoto pohledu by mohl v Montrealu dostávat dost prostoru. Záleží také, jak tam s ním budou pracovat. Nebylo by asi správné, aby na něj naložili nějakou velkou zodpovědnost hned první rok. Podívejte se na Lafreniéra, který v premiérové sezoně nenaplnil očekávání. Je potřeba, aby ho postupně zapracovávali a zvyšovali zátěž. Aby se nestalo, že ho hodí do vody. Aby na něj nebyl zbytečný tlak. Nesmíme zapomínat, že těm klukům je jenom 18," připomněl Koreis. 

Související obsah

​Poprvé od roku 2018 se stalo, aby první dvě kola draftu obsadili hráči z jedné evropské země. "Je to zajímavý jev, že kanadská nebo americká mužstva vezmou na prvních místech hráče, kteří hráli v Evropě. Může to na ně vytvořit nějaký tlak, ale kluci teď budou fungovat v rámci svojí organizace. Kluby si je vybraly z nějakého důvodu. Budou se je snažit chránit od tlaku, který by na ně mohl být, a vytvořit co nejlepší prostředí, aby z nich vyrostli elitní hráči NHL," nepochybuje Koreis, který má na svém kontě 20 reprezentačních startů v mládežnických kategoriích a odehrál 48 utkání v zámořské OHL.

Nejlepším Čechem se stal obránce David Jiříček, jehož si ze šesté pozice vybral Columbus. "Myslím, že za poslední dvě sezony jsme v extralize viděli, že se jedná o generační talent. Spekulovalo se o tom, že by mohl být v první pětce, ale to už roli nehraje. Mě nestačil udivovat, jaké kličky si dovoloval na modré čáře. Jak je drzý. To je věc, kterou se jen tak někdo nenaučí. Když se s tím spojí dovednosti a talent, tak z toho vznikne výjimečný hráč," říká Koreis, který Jiříčka dobře zná z Plzně. 

Podle Koreise by bylo pro Jiříčka nejlepší, kdyby si ještě prošel juniorskou soutěží v zámoří. Český hráč ale QJMHL, OHL nebo WHL draftovaný nebyl, a tak zamíří rovnou mezi muže. "Za mě by dávalo smysl, aby šel teď do zámořské juniorky a zkusil si rok naprosté dominance. To je pro růst hráče důležité. Pomohlo by mu to pro aklimatizaci do zámořského prostředí. Pak by přechod do profesionálního hokeje byl jednodušší, ať by to mělo být rovnou do NHL, nebo třeba půl roku přes farmu," lituje Koreis. "Za tři až čtyři roky to může být jeden z top hráčů NHL," myslí si bývalý hokejista.

Související obsah

​Pro Jiříčka může být také pozitivem, že se v Columbusu potká se zkušeným krajanem Jakubem Voráčkem. "Pro mladé kluky je vždycky super, když jsou v mužstvu Češi. Je dobře, že Jiříček jako obránce nevytváří konkurenci žádnému jinému Čechovi, což by taky mohl být problém. Věřím tomu, že Jakub Voráček bude požádán od vedení, aby pomohl Davidovi v aklimatizaci. Je to persona v NHL, bude nad ním držet ochrannou ruku a pomůže mu hodně," nepochybuje Koreis. 

Dalším Čechem, který byl vybrán v prvním kole draftu, se stal útočník Jiří Kulich, kterého si z 28. pozice vybralo Buffalo, jež už 11 let v řadě nepostoupilo do play-off. V poslední sezoně skončilo na11. místě ve Východní konferenci. Konkurence by tak nemusela být příliš vysoká. Koreis ale nabízí i druhý pohled.

"To je dvousečné. Na první pohled to může vypadat tak, že to mužstvo není tak našlapané a nechá hrát mladé hráče. Na druhou stranu nechcete vzít tři mladé hráče, hodit je do sestavy a celou sezonu prohrávat. Nechcete, aby si tým zvykl na porážky. Stejně jako Jiříček by teď měl hrát proti juniorům, kde udělá třeba 80 bodů na sezonu," řekl Koreis o Kulichovi, kterého si na rozdíl od spoluhráče z reprezentace vybral tým Cape Breton Eagles z QMJHL, a tak juniorskou soutěž hrát může. 

Související obsah

​Pro Jiříčka a Kulicha to bude první zahraniční angažmá. Hokejové zkušenosti zatím sbírali v české extralize a reprezentaci. "Myslím si, že oba byli na radaru dlouhodobě. Organizace mají povědomí o hráčích už pár let před draftem. Kulich a Jiříček byli jedni z nejlepších hráčů svého ročníku jak tady v Čechách, tak v rámci Evropy a světa. Organizace určitě viděly zápasy obou v extralize i národním týmu. David Jiříček byl draftovaný jako šestý v pořadí i přesto, že půl sezony nehrál. Tam je jasné, že v něm potenciál vidí. Myslím si, že Jirkovi Kulichovi hodně pomohlo mistrovství světa, kde byl hodně produktivní. Jinak by asi nešel v prvním kole," uzavírá Koreis. 

Podívejte se na bezprostřední reakce českých a slovenských hokejistů po draftu NHL:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události