Dane Gagai v souboji s Mattem Burtonem | Zdroj: Profimedia

Tradiční zápas v australském rugby mezi Queensland Maroons a New South Wales Blues zpravidla nabízí spoustu emocí. Rozhodující utkání letošní série ale přineslo málo vídanou bitku, do které se zapojili téměř všichni hráči do hřišti. Vyprovokoval ji pěstní souboj mezi Danem Gagaiem a Mattem Burtonem.

Tento zápas mezi dvěma australskými státy Queensland a Nový Jižní Wales se pravidelně koná od roku 1982, kdy se oba týmy utkávají o "zemi původu" (State of origin). Za každé z mužstev nastupují hráči podle toho, ve kterém ze států odehráli svůj první zápas v profesionální kariéře.

O každoročním vítězi se rozhoduje během tří utkání. V letošním roce byl po prvních dvou zápasech stav 1:1, a tak vítěze musel určit poslední duel, který se odehrál ve středu. Už první poločas nabídl hodně agresivní podívanou. Tři hráči museli odstoupit kvůli zranění hlavy, ale ta největší mela měla teprve přijít.

Ve druhém poločase se Dane Gagai z Queenslandu pustil do svého soupeře Matta Burtona tvrdými údery pěstí. Ten si to pochopitelně nenechal líbit a snažil se úder vrátit, jenže jen několikrát máchl do prázdna. O chvíli později se ke Gagaiovi přidal jeden ze spoluhráčů a Burtonovi nasadil kravatu, čímž jej povalil na zem. Na hráče New South Wales se následně sesypali i další dva hráči soupeře, proti nimž už neměl žádnou šanci. Hlouček zápasníků pak obklopili i zbylí hráči obou týmů. O dramatičnosti celé situace svědčí i fakt, že se krev objevila také na zádech rozhodčího.

​Queensland nakonec zápas vyhrál 22:10 a celou sérii 2:1 na zápasy. Potvrdil tak roli historicky úspěšnějšího státu, kdy vyhrál celkem 23 zápasů, zatímco New South Wales se radoval šestnáctkrát. Tři zápasy skončily remízou.