Další sporty

Carlsen nebude obhajovat světový šachový titul. Nemám motivaci, říká

Carlsen nebude obhajovat světový šachový titul. Nemám motivaci, říká
Magnus Carlsen | Zdroj: Profimedia

Norský šachista Magnus Carlsen nebude v roce 2023 obhajovat titul mistra světa proti ruskému hráči Janu Něpomňaščijovi. Světová jednička jako důvod uvedla nedostatek motivace.

Pětinásobný vítěz slibuje, že neodchází do důchodu, ale říká, že bude stále nejlepší na světě, i když nemá v plánu se teď účastnit žádného šachového turnaje. Jednatřicetiletý norský velmistr strávil deset let jako světová jednička. Nyní v podcastu pro Unibet prozradil, proč se rozhodl letos světový titul proti Janu Něpomňaščijovi neobhajovat.

"Nejsem motivován hrát další zápas. Jednoduše mám pocit, že nemám moc co získat. Jsem si jistý, že zápas by to byl zajímavý, ale nemám žádnou chuť hrát, takže prostě hrát nebudu," prozradil Carlsen.

Související obsah

​Proti ruskému šachistovi tak nastoupí světová dvojka Číňan Ding Liren. Posledním velmistrem, který se titulu vzdal, byl Bobby Fischer v roce 1975. Nicméně Carlsen si vysloužil od prezidenta FIDE (Mezinárodní šachové federace) Arkadije Dvorkoviče slova respektu.

"Jen hrstka lidí v historii dokáže pochopit a posoudit obrovskou daň, kterou si žádá odehrání pěti zápasů o titul," řekl Dvorkovič. "Jeho rozhodnutí neobhájit titul je nepochybně zklamáním pro fanoušky a je to i špatná zpráva pro podívanou," dodal prezident FIDE.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události