Fantazie! Čeští mladíci porazili USA, na Hlinka Gretzky Cupu jsou v semifinále

Radost českých hráčů v utkání s Finskem Zdroj: Erica Perreaux / hockeycanada Images

Český hokej zaznamenal opravdu skvělý úspěch. Osmnáctce se na Hlinka Gretzky Cupu v kanadském Red Deer povedlo porazit vrstevníky Ameriky a postoupit tak na jejich úkor do semifinále. Třešničkou na dortu je proskočení skupinou bez prohry a první místo v tabulce. Fenomenální výkon předvedl brankář Hrabal.

Česká osmnáctka předvádí v Kanadě skvělé výkony, na postup do semifinále ji v posledním utkání na Hlinka Gretzky Cupu stačil jediný bod. První třetina byla opticky vyrovnaná, ale do více šancí se dostávali hokejisté USA. Ti si ale vylámali zuby na skvěle chytajícím Hrabalovi.

A tak na začátku druhé části udeřili čeští hokejisté. Po kombinaci v útočném pásmu se ke kotouči dostal Jan Kučera, který před brankářem Slukynskym zamířil do bližší šibenice a radost na ledě mohla propuknout. Američané sice mohli srovnat, ale Hrabal v české brance nadále čaroval.

Velmi důležitý moment přišel na startu třetí části, kdy se dobře uvolnil tahoun Eduard Šalé, jenž následně připravil kotouč pro Jana Šprynara, který zakončoval do odkryté branky, a tak šel výběr trenéra Jakuba Petra do důležitého dvoubrankového vedení.

Do minuty ale přišlo vyrovnání, fantom Hrabal poprvé inkasoval. Puk po vhazování se mi zamotal pod betony a Musty jej dopravil do branky a poslal svůj celek zpátky do utkání. Terrance pak mohl po nevyužité přesilovce českého týmu srovnat, ale Hrabal jej po zákroku betonem spíše dohnal k šílenství.

Pět minut před koncem třetí třetiny byl vyloučen obránce Badinka a Američané hráli přesilovku 4 na 3. Rozhodli se hned odvolat brankáře, čehož po pár sekundách využil Jakub Dvořák, který poslal puk do opuštěné klece a začalo to vypadat opravdu dobře.

​Po zbytek utkání byl výběr trenéra Jakuba Petra pod tlakem a Američané hráli nadále s odkrytou svatyní. Hrabal ale všechny útoky pochytal, což zámořské hokejisty v závěru přimělo ke strkanici, která ale nic nevyřešila. Češi vyhráli 3:1, vyhráli skupinu a postoupili do semifinále prestižního turnaje.

Hlinka Gretzky Cup:

Česko – USA 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Branky: 22. Kučera (Csabi), 45. Šprynar (Šalé), 55. Dvořák – 46. Musty (Terrance)

Novým prezidentem Českého hokeje se stal Alois Hadamczik. Chystá i změny v mládežnickém hokeji: