Jurásek dovedl dvěma góly Slavii k výhře. Sudí odpustil Zlínu jasnou červenou

David Jurásek slaví gól proti Zlínu Zdroj: Profimedia

Fotbalisté Sparty poprvé pod trenérem Brianem Priskem vyhráli. Na hřišti celku Dynamo České Budějovice zvítězili 2:0. O výsledku rozhodli už v prvním poločase. Povedeným výkonem se blýskl Kryštof Daněk, který v základu nahradil Adama Karabce. Večer se z výhry radovala i Slavia, která využila přesilovou hru a porazila Zlín jasně 4:1.

Slavia v prvním kole nečekaně prohrála v Hradci Králové a doma proti Zlínu měla co napravovat. Po aktivním začátku se do vedení dostala už v desáté minutě, když si Marech Icha naběhl na rohový kop Ševčíka a přesnou střelou ke vzdálenější tyči otevřel skóre. Pro teprve dvacetiletého záložníka to byla premiéra za áčko pražského velkoklubu.

Do dvougólového vedení se sešívaní dostali ve 31. minutě. David Jurásek si počkal na zadní tyči na přihrávku od Ondřeje Lingra a pohodlně skóroval. Na začátku druhého poločasu se ale Zlínu podařilo utkání zdramatizovat, když se Jawo po závaru ve vápně dostal před Mandouse a pod tělem slávistického brankáře snížil na 1:2.

K velmi spornému momentu došlo v 59. minutě. Martin Cedidla bez nejmenší šance hrát míč zajel oběma nohama skluzem do Brazilce Ewertona, ale rozhodčí Černý i po konzultaci s videem udělil pouze žlutou kartu. Tuto situaci velmi těžko vydýchával domácí kouč Jindřich Trpišovský, který si za protesty vykoledoval rovněž kartonek žluté barvy.

​​V plném počtu hráčů ale nakonec Zlín nedohrál. Václav Procházka strčil při vhazování autu do Jurečky, za což dostal od rozhodčího druhou žlutou kartu a zamířil pod sprchy. Nabídnutou přesilovku dokázala Slavia využít v 85. minutě. Jurečka povedeným centrem našel Ivana Schranze, který míč uklidil do sítě zvýšil na 3:1. V samotném závěru přidala Slavia ještě jeden gól, když Jurásek uzavřel na konečných 4:1.

Sparta pod Priskem poprvé vyhrála

Sparťanský trenér Priske udělal v utkání s Dynamem hned několik změn. Potrestaného Kuchtu nahradil Juliš, který nastoupil po boku Tomáše Čvančary. V záloze dostal šanci Kryštof Daněk na úkor Adama Karabce a na krajích obrany nastoupili Hojer s Wiesnerem.

Právě Hojer připravil první gól Sparty. Už ve druhé minutě centroval do vápna, kde si míč nešťastně srazil do vlastní branky Jakub Hora. O deset minut později mohlo být ale srovnáno. Tomáš Holec předvedl další velkou chybu. Vyběhl z branky, ale špatně odhadl situaci, a tak mohl Lukáš Čmelík z úhlu střílet do prázdné branky. Trefil však pouze tyč.

Druhého gólu se Sparta dočkala ve 27. minutě. Kryštof Daněk předvedl parádní individuální průnik, předložil míč do vápna Čvančarovi, který neměl problém poslat míč ke vzdálenější tyči Šípošovy branky.

​Ve druhém poločase mohl na rozdíl jediného gólu snížit Králík, ale jeho zakončení na zadní tyč jen těsně minulo Holcovu branku. Na druhé straně se opět prosadil velmi aktivní Daněk, který našel na hranici vápna Mejdra, jenž branku Dynama těsně minul. Mladá posila z Olomouce byla pro Jihočechy i nadále nebezpečná. V 69. minutě se Daněk rozhodl zakončit sám, ale jeho pokus zastavil pozorný Šípoš.

V závěru utkání mohlo Dynamo alespoň snížit, ale Čoličovu střelu po rohovém kopu vykopl Hancko z brankové čáry. A tak se Sparta raduje pod Priskem z první ligové výhry.

Jablonec ani podruhé v sezoně nevyhrál

Jablonec toužil napravit zaváhání z prvního kola, kdy velmi nečekaně prohrál na domácím hřišti s Bohemians 0:3. Důležitý krok k tomu udělal už v páté minutě, kdy Václav Sejk dorazil střelu Pavla Šulce. Vedení ale vydrželo hostům jen 15 minut. Surzyn ve vápně fauloval Škodu a rozhodčí nařídil pokutový kop. K němu se postavil kapitán Marek Matějovský a suverénně proměnil.

Otočit skóre mohli Středočeši ve 28. minutě. Marečkovu střelu tečoval Pech do protipohybu Hanuše, ale míč jen těsně minul hostující branku. Skóre se opět měnilo ve 34. minutě a do vedení šli hráči Jablonce. Jovovič převzal míč od Kratochvíla a z úhlu překonal Polačka, a tak se šlo do kabin za jabloneckého vedení 2:1.

Na začátku druhého poločasu se hosté dostali do dvou velkých šancí. Nejdříve Šulc napadáním pozlobil Polačka, který měl velké štěstí, že se míč od hráče Jablonce neodrazil do branky. O čtyři minuty později pak ideální moment pro střelu propásl Sejk, a tak jeho pokus zablokoval Šimek. Srovnat skóre mohli Škoda a Fulnek, ale ve svých šancích neuspěli.

​Zaslouženého vyrovnání se nakonec Středočeši dočkali v 78. minutě. Škoda v pádu posunul míč na Marečka, který příčnou ranou po zemi upravil skóre na 2:2. Tímto výsledkem utkání také skončilo.

Hradec srazily dvě žluté karty během tří minut

Hradec Králové v prvním kole zaskočil Slavii, když na svém stadionu vyhrál 1:0. Proti Slovácku, které mělo v nohách zápas s Fenerbahce, čekal Východočechy další těžký duel. Do první větší šance se dostali hosté, když Gabriel hlavičkoval po rohovém kopu jen těsně vedle Nguyenovy branky. O čtyři minuty později se osmělilo také Slovácko. Kozák zpracoval míč pro Kohúta, ten napálil míč do tyče.

Utkání se pro hosty velmi zkomplikovalo na přelomu prvního a druhého poločasu. Adam Gabriel viděl od rozhodčího žlutou kartu ve 43. minutě. A ten stejný kartonek si zblízka prohlédl i po pár vteřinách půle druhé, a tak zamířil předčasně pod sprchy. Přesilovku dokázali domácí využít v 58. minutě. Šašinka po rohovém kopu trefil břevno, od kterého se míč odrazil k nohám Daníčka, jenž otevřel skóre utkání.

Zvýšit náskok mohli v 68. minutě Kozák a Trávník, ale ani jeden na Reichla nevyzrál. Bývalí reprezentační záložník, který ve Slovácku hostuje ze Sparty, na Reichla nadvakrát nevyzrál ani na konci zápasu. Slovácko se tak raduje z nejtěsnější možné výhry 1:0.

Nedělní výsledky 2. kola Fortuna ligy:

České Budějovice –⁠ Sparta Praha 0:2

Branky: 2. Höjer (Pešek), 27. Čvančara (Daněk)

Mladá Boleslav –⁠ Jablonec 2:2

Branky: 21. Matějovský (pen.), 78. D. Mareček – 5. Sejk, 34. Jovović (Kratochvíl)

Slovácko –⁠ Hradec Králové 1:0

Branky: 58. Daníček

Slavia Praha –⁠ Zlín 4:1

Branky: 10. Icha (P. Ševčík), 31. D. Jurásek (Lingr), 85. Schranz (Jurečka), 90+3. D. Jurásek (Icha) – 49. Jawo (Simerský)

ČK: Procházka (Zlín)