Fotbal

FAČR se vyjádřila ke kauze Dezinfekce. Nikdo ze zaměstnanců není obviněný

FAČR se vyjádřila ke kauze Dezinfekce. Nikdo ze zaměstnanců není obviněný
Sídlo FAČR na Strahově Zdroj: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

Ve středu se opět otevřela fotbalová kauza Dezinfekce. Policie v souvislosti s tímto případem obvinila šest fyzických a čtyři právnické osoby. Nyní vydala Fotbalová asociace České republiky (FAČR) oficiální vyjádření, ve kterém píše, že nikdo ze současných ani bývalých zaměstnanců a funkcionářů není mezi obviněnými.

Fotbalové asociaci byl přiznán Policií České republiky status poškozené právnické osoby. V souvislosti s tímto statusem zažádala FAČR o možnost přístupu do trestního spisu.

"O kauze Dezinfekce, která vznikla v roce 2020 za předchozího vedení FAČR, má FAČR díky zprávě vlastní Revizní a kontrolní komise podrobné informace. Současné vedení FAČR poskytlo Policii ČR ve zmíněném případu opakovaně maximální součinnost," stojí v prohlášení fotbalové asociace.

"K vyvrácení pochybností si FAČR zároveň k případu dovoluje potvrdit, že obvinění se v této kauze kromě již medializovaného bývalého II. místopředsedy FAČR netýká žádného ze současných ani bývalých zaměstnanců či funkcionářů FAČR," píše se v závěru.

Akce Dezinfekce měla být jednou z nejrozsáhlejších akcí fotbalového svazu. Tehdy chtěla asociace vydezinfikovat chodby a šatny devadesáti klubů po celé České republice. Zakázku za 10 milionů korun zadala v červnu roku 2020 firmě Tymich.

Související obsah

​Jenže kontrolní a revizní komise přišla na to, že částka byla přehnaně napálená a firma Tymich, která měla akci provést, provedla práci jen v necelé polovině klubů. Vyfakturovala ale kompletní práci a FAČR jí proplatila celou sumu.

Částka, která byla přesně 9 890 000 korun, ale nezůstala na účtu úklidové firmy. Podle webu irozhlas.cz šla suma 4 740 000 korun fitness trenérovi Davidu Hufovi a jeho úklidové firmě 4cleanPrague.

Související obsah

​Další část peněz, přesně 4 miliony korun, putovala k malé řemeslnické firmě Proparts Group. Podle irozhlas.cz bylo následně vybráno 1,3 milionu korun v hotovosti a 2 420 000 šlo z řemeslnické firmy do Příbrami. Oficiálně se mělo jednat o platbu za reklamu.

S největší pravděpodobností šlo opravdu o peníze z akce Dezinfekce, jelikož fotbalová asociace později rozhodla o tom, že úklidová firma Tymich má většinu peněz vrátit. Z Příbrami se tak vrátily peníze zpět na účet Proparts Group a od nich následně zpět na FAČR. Tam se nakonec objevily i peníze, které zinkasoval David Huf.

FAČR řešil i kauzu kolem Romana Berbra:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události