Další sporty

Sedmibojařka zdolala na ME specialistku. Mimozemský výkon, říká bývalá atletka

Sedmibojařka zdolala na ME specialistku. Mimozemský výkon, říká bývalá atletka
Eliška Klučinová | Zdroj: Profimedia

Na nedávno skončeném evropském šampionátu v atletice se stala zajímavá situace. Vítězka sedmiboje Nafissatou Thiamová skočila ve výšce 198 centimetrů, zatímco specialistka a mistryně Evropy Jaroslava Mahučichová pouze 195 centimetrů. Podle bývalé české sedmibojařky Elišky Klučinové, dnes Pokorné, je to mimozemský výkon.

Soutěž sedmibojařek byla na evropském šampionátu na programu 17. a 18. srpna. Výška proběhla v úvodní den víceboje a Nafissatou Thiamová skočila 198 centimetrů, a nakonec celý šampionát ovládla. 21. srpna proběhlo finále výškařek specialistek a vítězka Jaroslava Mahučichová skočila 195 centimetrů, tedy o tři centimetry méně.

"Thiamová je trošku někde jinde. Ona je neuvěřitelný talent. Příprava na víceboj je hodně skokanská, takže spousta vícebojařek umí skočit vysoko. Navíc to nebylo poprvé. Stalo se to určitě ještě někdy. Myslím, že to bylo na olympiádě v Riu, kde právě Thiamová a Johnsonová-Thompsonová skočily o centimetr výš než vítězka výšky," okomentovala situaci bývalá česká vícebojařka Eliška Pokorná.

Související obsah

​"Nevím, jak je na tom aktuálně úroveň ženské výšky, ale vím, že se skákalo běžně přes dva metry, takže 195 centimetrů není žádný světoborný výkon. Ale musím se přiznat, že nevím, v jakých podmínkách holky skákaly. Ale nic to nemění na tom, že výkon Thiamové a jejích 198 centimetrů je výkon z říše snů, až trošku mimozemský," přidala bronzová medailistka z halového mistrovství Evropy z Prahy.

Ta zároveň přiznala, že dnes už úplně není běžné, aby vícebojařky soutěžily i se specialistkami. "Dříve to zvládaly sedmibojařky překážkářky, které pak šly i na klasické překážky. Je to ale hodně složité. Kdyby asi Thiamová hodně chtěla, tak by to nějak zvládla, ale těch 198 centimetrů by asi nedala. Po závěrečné osmistovce je tělo v neuvěřitelném útlumu. Pak to není úplně na vrcholný výkon. Kdyby to bylo o týden později, tak asi ano, ale v tak krátké době ne. Dnes už to není běžné," pokračovala manželka českého zpěváka Pokáče.

Související obsah

​"Já bych určitě nedala ani kvalifikaci, já jsem byla vždycky hrozně rozlámaná. Je ale fakt, že ona by 187 centimetrů dala (tolik potřebovaly výškařky na kvalifikování do finále – pozn. red.). Já, kdybych dala 198 centimetrů ve víceboji, tak druhý den bych nedala nic," smála se Pokorná, která má dva republikové tituly ve víceboji.

"Abych předvedla dva podobné výkony ve víceboji, tak bych na to potřebovala půlrok, možná rok. Je to hrozně i psychicky vyčerpávající. Během čtrnácti dnů jsme zvládly třeba jen závody evropských pohárů. Ale dát takhle dva šampionáty, to ne," uzavřela Pokorná.

Z mistrovství Evropy se vrátili také čeští medailisté. Barbora Špotáková si ale svůj cenný kov zapomněla:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události