Fotbal

Jak si vedla Plzeň v LM dříve? Čtyři výhry i pětigólové debakly

Jak si vedla Plzeň v LM dříve? Čtyři výhry i pětigólové debakly
Lionel Messi v utkání Barcelony s Plzní | Zdroj: Barbora Reichová / CNC / Profimedia

Výhrou nad Karabachem 2:1 si fotbalisté Plzně vybojovali postup do základní skupiny Ligy mistrů. Tu si Západočeši v minulosti vydobyli už třikrát a pokaždé zvládli uhrát alespoň jednu výhru. Viktoriáni hráli už proti Realu Madrid, Barceloně, Manchesteru City či Bayernu Mnichov, od kterého schytali "bůra".

Michal Bílek se jako trenér podívá do Ligy mistrů poprvé, ale pro samotnou Plzeň to bude již čtvrtá účast v základní skupině. Západočeši si zatím pokaždé zahráli se světovým velkoklubem, ale zároveň pokaždé uhráli alespoň jednu výhru a vždy postoupili z třetího místa do Evropské ligy. Pojďme si jednotlivé roky připomenout.

Sezona 2011/2012

Při premiérové účasti si Plzeň zahrála i proti Barceloně s Lionelem Messim. Katalánci byli nad síly českého klubu, když doma vyhráli 2:0, a v Plzni dokonce 4:0. Plzeň se utkala také s AC Milán. Na San Siru padla 0:2, ale na závěr skupiny dokázala uhrát s rossoneri cennou remízu 2:2. Nejhratelnějším soupeřem bylo běloruské BATE Borisov. S ním Západočeši doma remizovali 1:1, ale v Minsku vyhráli 1:0, což znamenalo konečné třetí místo a postup do Evropské ligy.

V ní Plzeň dostala Schalke a uhrála dvě remízy 1:1. V prodloužení odvety v Gelsenkirchenu ovšem Západočeši dvakrát inkasovali, takže se s poháry rozloučili.

Výsledky v základní skupině Ligy mistrů:

Viktoria Plzeň – BATE Borisov 1:1
AC Milán – Viktoria Plzeň 2:0
Barcelona – Viktoria Plzeň 2:0
Viktoria Plzeň – Barcelona 0:4
BATE Borisov – Viktoria Plzeň 0:1
Viktoria Plzeň – AC Milán 2:2

Konečná bilance: 1 výhra, 2 remízy, 3 prohry, skóre 4:11, 3. místo

Související obsah

​Sezona 2013/2014

O dva roky později si Viktoria opět zahrála milionářskou soutěž. Tentokrát dostala do skupiny Bayern Mnichov, Manchester City a CSKA Moskva. Proti favoritům to bylo bez úspěchu a s Bayernem došlo i na potupnou prohru 0:5, ovšem v domácím prostředí Plzeň uhrála sympatickou prohru pouze o gól 0:1. V Rusku Plzeň padla 2:3, ale v domácí odvetě vyhrála 2:1.

Ani CSKA proti favoritům neuspělo, takže o třetím místě rozhodovaly vzájemné zápasy a díky více gólům z venkovního zápasu brali postup do Evropské ligy Západočeši. Prvním soupeřem Plzně byl Šachtar Doněck, se kterým český klub doma remizoval 1:1 a v Doněcku vyhrál 2:1. V osmifinále vystavil stopku Viktorii Lyon, jenž doma vyhrál 4:1 a Plzni domácí výhra 2:1 už nepomohla.

Výsledky v základní skupině Ligy mistrů:

Viktoria Plzeň – Manchester City 0:3
CSKA Moskva – Viktoria Plzeň 3:2
Bayern Mnichov – Viktoria Plzeň 5:0
Viktoria Plzeň – Bayern Mnichov 0:1
Manchester City – Viktoria Plzeň 4:2
Viktoria Plzeň – CSKA Moskva 2:1

Konečná bilance: 1 výhra, 0 remíz, 5 proher, skóre 6:17, 3. místo

Související obsah

Sezona 2018/2019

V roce 2018 Plzeň poprvé nemusela jít přes předkola, jelikož díky dobrému koeficientu šel český mistr rovnou do základní skupiny. Věhlasným soupeřem byl tentokrát Real Madrid, který ve skupině doplnili "staří známí" AC Milán a CSKA Moskva. V Madridu Plzeň prohrála pouze 1:2, ale doma s Realem schytala prohru 0:5. Stejný debakl obdržela i v předchozím zápasu v Miláně, ovšem doma proti Italům vyhrála 2:1.

Kromě nejcennější výhry s AC Západočeši triumfovali i v Rusku s CSKA 2:1 a doma remizovali 2:2. Moskevský klub rovněž vybojoval sedm bodů po dvou výhrách nad Realem, ale opět doplatil na vzájemné zápasy s Plzní, takže český tým bral postup do Evropské ligy a od druhého AC ho dělily jen dva body. V Evropské lize Viktoria začala s Dinamem Záhřeb nadějnou domácí výhrou 2:1, jenže venku padla 0:3, takže se s evropskými poháry rozloučila.

Výsledky v základní skupině Ligy mistrů:

Viktoria Plzeň – CSKA Moskva 2:2
AS Řím – Viktoria Plzeň 5:0
Real Madrid – Viktoria Plzeň 2:1
Viktoria Plzeň – Real Madrid 0:5
CSKA Moskva – Viktoria Plzeň 1:2
Viktoria Plzeň – AS Řím 2:1

Konečná bilance: 2 výhry, 1 remíza, 3 prohry, skóre 7:16, 3. místo

Související obsah

​Po čtyřleté pauze budou chtít Západočeši navázat na dřívější úspěchy a vybojovat body i v základní skupině. Na koho v ní narazí, zjistí ve čtvrtek v 18:00, kdy v Istanbulu proběhne los.

Nyní se Plzeň dostala do základní skupiny Ligy mistrů díky této výhře:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události